| alexandrumarius11 a întrebat:

Va rog sa imi explicati si sa dati argumente! Va dau funda! Masturbarea este pacat sau nu? Sunt baiat, am 14 ani, iar cand ma masturbez exista conflicte la mine in familie, iar cand nu ma masturbez, e totul ok! Ma gandesc ca daca se intampla asa ceva, este pacat deoarece Dumnezeu imi da acele lucruri ca sa ma potoleasca. Dar eu tot simt nevoia si simt ca imi explodeaza hormonii efectiv. Se poate face fara sa Il supar pe Dumnezeu. Sunt credincios, dar nu fanatic. Ma gandesc ca aceasta practica chiar aduce ghinion. Nu stiu, la altii merge torul brici si se masturbeaza, la mine nu. Deci nu mai suport! Vreau sa scap de tensiunea sexuala dar imi e frica de conflicte, care cred eu ca vin o data cu aceasta practica! Va rog ajutati-ma! Funda si ce vreti voi! Va implor! Va rog! Si sa imi spuneti si ce considerari voi! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in zilele de azi, cand subiectele despre viata intima au inceput sa fie din ce in ce mai des discutate/dezbatute, atat in societate, cat si pe retelele desocializare, etc, masturbarea continua sa fie un subiect tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce mai apar intrebari unele mai ciudate decat altele legate de masturabare, de genul: „Este bine ca masturbarea sa fie practicata cu regularitate?" sau „Are limite de varsta?" ori, ''Este un pacat de moarte asa cum zice biblia sau preotii?", ''Daca mi-o frec imi va creste par in palma? pot devein balbait? sau pot sa orbesc?"". Astfel de intrebari trezesc/starnesc reacții care mai de care mai diverse si mai diferite. Insa, pe langa toate posibilele dipute, contraziceri, diferende, de regula pareri contrare privind masturbarea, pentru a se putea face o analiza obiectiva a acestei ativitati practicate de foarte multa lume de ambele sexe si de toate varstele, trebuie luate in calcul studiile si cercetarile atat stiintifice cat si cele medicale. Potrivit studiiilor publicate, masturbarea si/sau pregatirea orgasmului determina organismul sa produca si sa elibereze mai multi hormoni, printre care sunt endorfina, dopamina si oxitocina, adica asa numitii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata lor laughing ) Producerea acestor hormoni duce la scaderea cortizonului adica a hormonului care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar convingerile potrivit careia se produc toate nenorocirile posibile dar si imposibile, sau ideile ca s-ar pierde energia din cauza elimarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculata reprezinta o convingere a unor imbecili retardati. rolling on the floor Multa sanatate! https://:///......asturbarii

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Da masturbarea este pacat asa zice Biserica, dar este si sanatoasa totodata. O faci si tu la toaleta dupa ce inchizi usa si nimeni nu va sti.

| alexandrumarius11 explică (pentru MihaiNicu23):

Ok, dar sa stii. Mie imi e foarte frica de conflictele care apar dupa ce ma masturbez. Am erectii constante aproape, dar Il iubesc mult pe Dumnezeu. Daca as putea sa o fac fara sa Il supar. Simt ca bubui de hormoni...

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru alexandrumarius11):

E de la vârstă. Nu se va supara tare, alții ucid si tot ii iartă.