| FrumoasaYO a întrebat:

Buna va rog sa imi raspundeti cat mai urgent la aceasta intrebare daca se poate dau fundita, cel mai bun raspuns.maine trebuie sa duc copie dupa buletin si dupa certificatu de nastere pentru imi face cineva un card pe care sa imi puna bani, buletinu este expirat din aprilie credeti ca are ceva? poate sa imi faca cardu? pupici Multumesc

Răspuns Câştigător
| Mishu77 a răspuns:

Buletinul fiind expirat nu prezinta garantia datelor mentionate. Cu alte cuvinte nu este valid.

4 răspunsuri:
| Roxana121 a răspuns:

Cum sa-ti faca card daca ai buletinu expirat? desigur ca nu-s e poate asa ceva, trebuie sa dai la buletin sdin nou si apoi iti faci cardul succes.

| angel09 a răspuns:

Ar trebui sa mergi repede sa iti faci buletinul... fara el nu iti poate face cardul.Dar in 2-3 zile e gata buletinul.Bafta!

| gede a răspuns:

Ok dar tu din aprilie de ce nu ti-ai refacut buletinul? S-ar putea sa ei o amenda.

rt. 18. - (3) Cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligatia sa solicite serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor eliberarea unei noi carti de identitate, prezentand documentele prevazute la art. 13 alin. (3), (4) sau (5).
Art. 42. - Constituie contravenţii şi se sancţionează după cum urmează:
b ) nerespectarea dispoziţiilor art. 14 alin. (1), art. 17 alin. (1), art. 18 alin. (2) şi (3), art. 38 şi 39, cu amendă de la 40 lei (RON) la 80 lei (RON);

| FrumoasaYO explică:

Ok si spuneti-mi si mie ce acte exacte trebuie pentru buletin, in aprilie am facut 18 ani deci este expirat de 10 luni nu am avut timp, spuneti-mi actele exacte si daca trebuie sa merg cu vreun parinte!