| AnielAn a întrebat:

Va rog sa imi răspundeți doar daca credeti ca puteți sa ma ajutati. Vreau răspunsuri serioase, fara mișto. Mulțumesc!
De 2 luni m-am despărțit de prietenul meu. A fost o ceartă putin mai urâtă într-o zi. El este un om foarte sociabil și când ieșim cu prietenii îi place să stea de vorbă cu toată lumea. De multe ori când suntem mai mulți, apucă să stea cu mine destul de puțin și asta ținând cont că el stă la 40 de km de mine și ne vedem când vine în oraș, adică nu în fiecare zi. Eu am acceptat acest lucru, faptul că îi place să comunice cu toți. Nu văd un lucru rău din asta. Pur și simplu este un om foarte sociabil și îi place să se înțeleagă cu toată lumea. O prietena de a noastră mi-a spus că nu i se pare ok să stea asa putin cu mine cand iesim toți. Eu știu însă că el nu o face din răutate sau ca să mă facă să mă simt într-un anumit fel, doar că pur și simplu mi se pare normal ca atunci când vrea să vorbească cu cineva, să o facă. Nu vreau sa îl tin legat de mine si sa nu stea cu restul din cauza mea. Prietena noastră mi-a spus sa ii zic, sa nu tac in fata lui, sa ii spun să stea mai mult cu mine. Într-o zi am iesit mai mulți, am stat de povesti cu aceasta fata si m-am decis sa il cert. De aici ne - am enervat amândoi si ne-am certat foarte tare. E adevărat, eu m-am luat de el si i-am cerut scuze. Mi-a cerut un timp, iar apoi ne-am impacat. Am discutat ce am gresit fiecare si totul a decurs bine. Am vazut totusi ca îmi răspunde putin sec la mesaje si desi stiam ca are un loc de munca foarte obositor si nu poate sa-mi răspundă mereu, am decis sa ii spun acest lucru, dar am vorbit foarte mult si aiurea, am amintit de trecut si am complicat totul. M-a iertat si dupa faza asta si de data asta totul a mers normal, a inceput din nou sa imi răspundă la mesaje ca inainte. Dupa 2 zile, observ iar ca incep sa ii zic ca il iubesc dar nu imi raspundea, asa ca m-am apucat sa ii zic texte in care ii ziceam cat il iubesc, pentru ca îmi era frica sa nu il pierd. Mi-a multumit si a 2 a zi, i-am scris, am văzut ca nu îmi răspunde si într-un final mi-a scris un mesaj in care imi urează toate cele bune, dar in ziua in care ne-am certat s-a suparat pe mine tare si a zis ca nu poate accepta asa ceva, desi am rezolvat atunci cand ne-am impacat. Ma gandesc mult la el acum si nu știu daca mai pot face ceva sa il aduc. Noi 2 ne-am ales unul pe celalalt fara sa fim pe interes.Pe mine m-a atras foarte mult sufletul si caracterul lui, faptul ca își iubeste foarte mult familia si o ajuta mereu, faptul ca are o inima mare si ar sari mereu in ajutorul oricui. De asta imi pare atat de rau ca il pierd. Acum, ne urmarim unul pe celalalt pe retele, dar nu ne-am mai vorbit. Nu prea stiu, ce as putea sa fac sa îi arăt că eu sunt fata de care s-a înfrăgostit. Chiar dacă la acea ceartă, nu s-ar fi așteptat sa ii vorbesc asa si sa ma iau după prietena noastră. Nu știu ce sa fac. Cum sa ii atrag atentia? Vreun sfat?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Așa se întâmplă când lași să se bage în relație unii neîntrebați și tu asculți orbește de ei.
și prietenu meu e la fel, o persoană foarte sociabilă care atunci când ieșim în grupuri e perfect normal să le acorde atenție tuturor. cât timp nu te ignora complet, a fost doar vina ta că i-ai reproșat așa ceva. nu-ți convine cu atenția împărțită, du-te să te vezi doar tu cu el.
Genu ăsta de oameni au nevoie de o parteneră lângă care ori e la fel de sociabilă și atunci sunt sufletu petrecerii împreună, ori și una mai tăcută dar care-l înțelege și nu-l judecă că e așa sau să se supere că vai dragă parteneru a îndrăznit să nu se poarte de parcă ar fi doar ea acolo.
omu a văzut că începi să fii nașpa, să fii posesivă și să pui condiții stupide și și-a dat seama că n-are cu cine să se încurce și a plecat să-și găsească alta să-l înțeleagă.
e vreo șansă după o perioadă după ce-i trece supărarea dacă a ținut la tine mult să vrea să se întoarcă și dacă îl convingi că te-ai schimbat și nu mai faci faze de astea e posibil să vă reîmpăcați.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar iti place asa sa stai in cearta? Asta daca nu vrei sa o rezolvi odata pentru totdeauna.

Ce as sugera eu sa faci... ca un ultimatul, ii scrii clar intr-un mesaj ce simti pentru el (sa fie ultimul mesaj), ii spui ca ti-ai dori sa fiti fericiti impreuna si tot ce mai simti tu ca trebuie zis. Il intrebi daca poate sa iti dea o explicatie clara de ce se comporta asa cu tine, de ce face asa si daca nu vrea sa mai aiba legatura cu tine, sa stii si tu (este dreptul tau pana la urma). Dupa aceasta discutie ar trebui sa stii de ce a facut asta si sa va impacati SAU sa nu va impacati si gata. Ii spui ca daca nu vrea sa mai aiba legatura cu tine, nu o sa il mai deranjezi. Asa o sa stii clar ce este de facut.
Deci spune-i asta.

Indiferent ce o sa fie, nu iti face griji. Totul o sa fie bine. Ai tot timpul din lume sa faci orice in viata si sa fii cu oricine (aproape oricine). Asa ca mergi inainte si iti urez bafta si o zi frumoasa in continuare!

| Goete a răspuns:

Buna metoda cearta in loc sa vorbiti linistiti si deschis despre probleme.
Eu zic sa mergi mai departe si daca scuipi sa nu lingi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai greșit în momentul în care ai mințit.
Când i-ai spus că vrei mai multă atenție, când ai insinuat că îi pasă mai mult de ceilalți decât de tine pentru că vorbește mai mult cu ei ai mințit pentru că nu a fost ideea ta: "O prietena de a noastră mi-a spus că nu i se pare ok să stea asa putin cu mine cand iesim toți."

Spune-i adevărul, spune-i că ceea ce i-ai spus este ceea ce crede o prietenă de a ta sau niște prieteni și ceea ce crezi tu este: "Eu am acceptat acest lucru, faptul că îi place să comunice cu toți. Nu văd un lucru rău din asta. Pe mine m-a atras foarte mult sufletul si caracterul lui, faptul ca își iubeste foarte mult familia si o ajuta mereu, faptul ca are o inima mare si ar sari mereu in ajutorul oricui. De asta imi pare atat de rau ca il pierd." Va aprecia foarte mult și vă veți împăca.

TOTUȘI, dacă în timpul ăsta și-a dat seama că nu ai acel ceva(fiecare persoană are acel ceva ce-l caută la persoana de sex opus) atunci îmi pare rău dar nu se va întoarce la tine iar cearta a fost pretextul perfect de a scăpa din situația jenantă de a fi cu cineva care nu are acel ceva.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am prea multe ce sa comentez pentru că nu știu totul. Dar tu fata mea. Pare că îl cam pupi rău de tot în fund, pe când el e un cretin care s-a despărțit de tine, prin mesaje, ce e de-a dreptul scârbos și lipsit de orice urma de masculinitate.

Nu mai incerca sa ii atragi atenția, iar atunci o să-și de-a seama de cat de retardat e acum și o să regrete ce face.
Nu spun că ești numai tu vinovată nici el, dar îl prea prea ștergi defectele care le are. Nu fi orbita de indragosteala, pune-ti rațiunea la îndoiala și gaseste-ti alt tip pentru că ăla nu te merita.