| Steph277 a întrebat:

Bună, va rog sa mă lămuriți și pe mine! Ultimul contact sexul l-am avut pe data de 25 ianuarie, neprotejat iar ejacularea a fost afara, ultima menstruație a fost de Crăciun, eu am și un ciclu neregulat spre exemplu în ultimele luni am avut o lună da una nu, luna ianuarie nu am avut ciclu, iar acum am simptome de menstruație dar nu mai vine, am făcut 2 teste de sarcina in zile diferite și amândouă negative, mă doare capul, sânii sunt tari și uneori ovarele, am o scurgere alba normala, sunt balonată dar nu știu ce să cred, sunt însărcinată sau nu? Nu mă pot liniști deloc, sunt foarte stresata pe baza asta

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Steph277 explică (pentru corbulalbrosu):
Buna, ultimul test a fost făcut chiar ieri, și era negativ, tu spui că pentru a rămâne însărcinată în cazul meu este cam greu ceea ce privește ciclul meu grav dereglat.

Bineinteles ca probabilitatea de a nimeri perioada fertila REALA care se suprapune peste circa 3 zile este cu atat mai mica cu cat este mai mare lungimea ciclului menstrual. In cazul unui ciclul menstrual care are lungimea de 28 - 30 de zile cele 3 zile de maxima fertilitate reprezinta in jur de 10% din totalul zilelor, iar in cazul ciclului menstrual actual care a ajuns la lungimea de 57 zile, d.p.d.v. procentual, cele 3 zile de perioada de maxima fertilitate au reprezentat circa 5% din numarul total de zile, astfel ca NE sansa de a fi intretinut actul sexual in una din acele 3 zile este foarte mica.
De asemenea, rezultatul NEGATIV al testului de sarcina care a fost efectuat chiar ieri, 17 Februarie se poate considera ca este VAABIL, VALID si CORECT in proportie de peste 98-99% fiindca a fost facut in perioada OPTIMA, adica dupa ce au trecut 23/24 de zile (25.01 - 17.08 = 24 zile) de la data la carea fost intretinut ultimul act sexual neprotejat. Din nefericire pentru tine, in cazul unui ciclu menstrual sever dereglat asa cum este al tau, o anticipare chiar si cu o mare marja de aproximare a zilei in care va porni menstruatia devine cu totul IMPOSIBILA. Fiindca au aparut si exista o serie de semne care pot fi asociate simptomelor premenstruale : ''mă doare capul, sânii sunt tari și uneori ovarele, am o scurgere alba normala, sunt balonată '' se poate presupune ca exista toate premizele ca in zilele imediat urmatoare sa porneasca dsangerarea menstruala mult asteptata. Sanatate!

14 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in cazul ciclului tau menstrual care este foarte grav/sever DEREGLAT, este cu totul IMPOSIBIL sa se poata chiar si aprecia in ce moment esti in PERIOADA FERTILA si exista posibilitatea de a ramane insarcinata, este cu totul ilogic si irational sa intretii acte sexuale neprotejate.
Pe baza descrierii tale se poate aprecia ca NU poti fi insarcinata din moment ce ultimul act sexual neprotejat a fost intretinut in data de 25 Ianuarie si testele de sarcina au iesit NEGATIVE. Rezultatul lor este VALID, VALABIL si corect in proportie de peste 98% numai daca cele 2 teste de sarcina au fost efectuiate dupa data de 15 Februarie.
Daca au fost facute inainte de deata de 15 Febriuarie rezultatele sunt NECONCLUDENTE si trebuie refacut un nou test de sarcina, in aces moment. Multa sanatate!

| Steph277 explică (pentru corbulalbrosu):

Buna, ultimul test a fost făcut chiar ieri, și era negativ, tu spui că pentru a rămâne însărcinată în cazul meu este cam greu ceea ce privește ciclul meu grav dereglat

| Steph277 explică (pentru corbulalbrosu):

Îți mulțumesc frumos, acum pot sta liniștită, oricum mai fac un test și gata, probalitatea de a fi însărcinată este mica, ejacularea a fost făcută afara, nu în uter...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Steph277):

Steph277 explică (pentru corbulalbrosu):
Buna, ultimul test a fost făcut chiar ieri, și era negativ, tu spui că pentru a rămâne însărcinată în cazul meu este cam greu ceea ce privește ciclul meu grav dereglat.

Bineinteles ca probabilitatea de a nimeri perioada fertila REALA care se suprapune peste circa 3 zile este cu atat mai mica cu cat este mai mare lungimea ciclului menstrual. In cazul unui ciclul menstrual care are lungimea de 28 - 30 de zile cele 3 zile de maxima fertilitate reprezinta in jur de 10% din totalul zilelor, iar in cazul ciclului menstrual actual care a ajuns la lungimea de 57 zile, d.p.d.v. procentual, cele 3 zile de perioada de maxima fertilitate au reprezentat circa 5% din numarul total de zile, astfel ca NE sansa de a fi intretinut actul sexual in una din acele 3 zile este foarte mica.
De asemenea, rezultatul NEGATIV al testului de sarcina care a fost efectuat chiar ieri, 17 Februarie se poate considera ca este VAABIL, VALID si CORECT in proportie de peste 98-99% fiindca a fost facut in perioada OPTIMA, adica dupa ce au trecut 23/24 de zile (25.01 - 17.08 = 24 zile) de la data la carea fost intretinut ultimul act sexual neprotejat. Din nefericire pentru tine, in cazul unui ciclu menstrual sever dereglat asa cum este al tau, o anticipare chiar si cu o mare marja de aproximare a zilei in care va porni menstruatia devine cu totul IMPOSIBILA. Fiindca au aparut si exista o serie de semne care pot fi asociate simptomelor premenstruale : ''mă doare capul, sânii sunt tari și uneori ovarele, am o scurgere alba normala, sunt balonată '' se poate presupune ca exista toate premizele ca in zilele imediat urmatoare sa porneasca dsangerarea menstruala mult asteptata. Sanatate!

| Swae a răspuns:

Ai belit-o

| Steph277 explică (pentru Swae):

Frumos din partea ta, daca mai dai răspunsuri din astea și la alții eu zis să îți ștergi contul?

| Swae a răspuns (pentru Steph277):

Asa o sa fac.
Mai asteapta, fa-ti un test. Poate suferi doar o dereglare. Se mai intampla sa faci pauze indelungate, menstruatia nu vine regulat. Durerile de sani/abdominale pot indica si menstruatia care vine.

| Steph277 explică (pentru Swae):

Euereu. Avut probleme de genul, vine o lună și mă ține vreo 3 zile după cealaltă luna nu mai am, am făcut 2 teste negative amândouă,

| Swae a răspuns (pentru Steph277):

Lol. Ce norocoasa. De asta ziceam sa mai astepti pana faci un test de sarcina iar.
Daca asa functioneaza organismul tau ar trebui sa te calmezi.

| Steph277 explică (pentru Swae):

Cred că e doar o dereglare

| Steph277 explică (pentru Swae):

Daca 2 teste au ieșit negativa mă mir că sunt gravida, ar fi culmea... Sigur e dereglarea asta

| Swae a răspuns (pentru Steph277):

Te pomenesti ca-ti vine in cateva zile

| Steph277 explică (pentru Swae):

Bine o fii, că mă chinuie tare, am și nervi și călduri...sa vina odată

| Swae a răspuns (pentru Steph277):

E clarrrrr

| Steph277 explică (pentru Swae):

Că e pe drum?