| Anto3457899 a întrebat:

Va rog sa ma sfătuiți ce sa fac...
Deci imi place rau de un coleg de clasa si tu ca si el simte ceva pentru mine, iar mereu glumim, ne tachinam, jucam.
Dar problema e ca el a fost împreuna cu o tipa si acum s-a despărțit de ea. Pe timpul relatiei nu prea am mai fost așa apropiați dar acum văd ca a reînceput cu glumele si sa-mi ofere atentie.
Nu știu cum/ ce sa fac ....cred ca as vrea ceva mai mult cu el.
P.S. Sunt încă la liceu

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu trebuie sa-i expui starea ta sufleteasca si sentimentele tale fata de el, in mod direct, verbal in cazul in care esti rusinoasa din fire. Intro astfel de situatie vei fi nevoita sa te comporti de asa maniera incat ori de cate ori el va fi in preajma ta, sa-si dea seama si sa inteleaga din mimica si gesturile tale ca ti-ai dori sa fii intr-o relatie cu el. Doar in cazul in care nu reactioneaza in modul dorit vei fi nevoita sa-i spui ori in mod direct, sau sa-i transmiti intentiile/dorintele tale printrun mijloc de comunicare, socializare. Nu este nici deplasata si nici condamnabil gestul ca feta sa fie cea care preia initiative in cazul baietilor timizi, incat ea sa fi cum se zice...vioara intai. Curaj si Succes! SAU/ORI : Daca nu ai curajul sau tupeul necesar ca in momentul in care ati ajunge sa fiti unul langa altul, sa-i spui in fata in mod direct ca ai vrea sa fiti impreuna, atunci ii poti comunica dorinta ta printr-un mijloc de comunicare sau socializare. Ar fi cazul sa scapi de timiditatea care se pare ca te caracterizeaza, sa-ti iei ''inima-n dinti'' si sa-i spui/transmiti ca ti-ar face placere sa iesiti in 2 la o cofetarie sa serviti o prajitura si un suc, sau la o pizzerie unde ati putea sa vorbiti, sau la o plimbare pe jos, pentru a putea discuta in voie fara sa fiti priviti sau intimidati de ochi indiscreti. Dar daca chiar ca merita ar fi cazul sa-ti faci un pic de curaj sa stai de vorba cu el face2face in mod real, si sa-i spui ce doresti inainte de a se cupla cu o alta fata mai tupeista. Succes!

| NicusorPOWER a răspuns:

Nu conteaza asta sunt doar niste lucruri minore, dupa acest comportament e clar ca simte cv pentru tine
Cred ca el ar trebui sa faca primul pas pentru o relatie, ai putea sa ii spui ca il placi