| Anatollotana a întrebat:

Bună.
Vin cu întrebarea: După primul avort, fata mai rămîne fertilă?
Și mă refer dacă va mai putea face copii...

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Desigur ca da, dupa primul ciclu avut

| Violleta2022 a răspuns:

Da, fata poate sa mai ramana insarcinata, atata vreme cat are ciclul si ovulatie, ea poate ramane in continuare insarcinata si avea, cati copii vrea.
Atentie, dupa avort, timp de 30 de zile, sexul este interzis, pentru ca organele interne sa se refaca si sa nu ramana imediat insarcinata.

| mihai69 a răspuns:

De obicei, da. Dar mai sunt şi cazuri nefericite. În special dacă avortul nu e provocat şi efectuat într-o clinică de specialitate.

| Freya1 a răspuns:

Avea mama o vorba "cine a facut mai face".
Nu cred ca nu o sa mai poti face copii, dar acum asta depinde si de cum faci avortul, daca ai complicatii etc...

| milan9 a răspuns:

Foarte multe cupluri se confrunta cu drama de a nu mai putea avea copii tocmai din cauza unui avort facut in prealabil...
Si, in afara de asta... sangele varsat nu se usuca niciodata. Avortul este o crima... sad Evita acesta lucru cu orice pret.

| sofisis a răspuns:

Da

| Justme1997 a răspuns:

Există riscuri să nu mai fie fertilă dar sunt slabe șansele

| Andrei258 a răspuns:

Uneori da alteori nu femeia ramane marcata dupa aceasta experienta

| Laila12Izabela a răspuns:

Normal,nu mai poti face copii doar in cazul in care, ai probleme de sanatate, sau faci insuficiența ovariana sau Kist.

| Steph277 a răspuns:

Normal ca mai poti face copii, altele au cate 10 avorturi si nu au murit. Stai linistită, dar daca ai gresit odata poate fara sa iti dai seama, zic si eu, fa in asa fel incat sa nu faci avort si a doua oara.