| Nicoleoficial a întrebat:

Bună! Vineri o să merg la dermatolog pentru că am acnee (e prima oară când merg). Am puține emoții pentru că am auzit de undeva (de-aia intreb pentru ca nu cred ca e adevărat) ca pot să am acnee pentru că mă masturbez... Și țin să mentionez că am 13 ani și încă nu am ciclu. Credeți că s-ar putea să mă întrebe dacă o fac sau ceva? Vă rog să nu faceți mișto că am 13 ani și o fac

13 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Tâmpenii.
O să iti dea tratament.
De unde pana unde sa se lege de masturbare? Care este un act intim, nicio persoană ratională nu te intreaba de asa ceva, mai ales un medic.
Retine faptul că, legat de masturbare te vor intreba doar prostii. Doar ăia întreaba așa ceva.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este adevarat, ai acnee din cauza hormonilor nu de la masturbare, esti in crestere ai dereglari hormonale de aceea ai acnee, sanatate multă.

| Violleta2022 a răspuns:

Masturbarea nu declanseaza acneea si nu are cum sa se vada acest lucru, pe fata ta.
dar nu ti-ar strica sa inveti sa-ti speli fata dimineata si seara cu apa calda sis apun de bebelusi, ca asa se formeaza acneea prin impuritati si mizerie depuse in porii fetei, care infunda porii, ii inabusa si asa apar bubele pe fata.
O fata mentinuta curata, nu are acnee!

| Eireann a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu nu m-as spala cu sapun sau gel de curatare de 2 ori pe zi. Normal ca te speli seara, sa scapi de mizerie, praf, urme de machiaj dar, daca schimbi fata de perna in fiecare seara, nu vad sensul dimineata, atunci consider ca apa calda e suficient. Oricat de bland e sapunul/ gelul de curatare usuca pielea si raspunsul e sa produca mai multe uleiuri - exact ce nu vrei. In plus la adolescenti si schimbarile hormonale duc la un ten mai gras si predispus la acnee.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Eireann):

Raspuns total eronat!
Sapunul de bebelusi NU irita pielea!
Eu am peste 50 de ani si asa am procedat toata viata si nu am avut acnee niciodata.
Sa nu uitam, tu esti adolescenta si eu adult trecuit prin viata, eu dau sfaturi din propria-mi experinta, tu le dai din auzite.
Schimbarile hormoanle sunt prezente la toti adolescenti, dar numai unii au acnee pe fata, stii de ce?
Din cauza neglijentei si a lipsei de igiena!

| Eireann a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am zis ca irita pielea, doar ca o usuca. Si eu sunt adult trecut printr-o facultate de medicina deci daca dau sfaturi din auzite e posibil sa le fi auzit de la medici dermatologi cu zeci de ani de experienta.
Stiu de ce. Fiindca schimtike hormonale afecteaza persoanele diferit, predispozitii genetice, alimentatie. Lipsa de igena joaca un rol dar nu e singurul factor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Eireann):

Nu-i adevarat, fiindca sunt special calculate ca pielea bebelusului sa NU se usuce sau irite!

jenant sa fii facut o faculattate de medicina si sa fii incapabila sa intelegi cum un sapun destinat bebelusului usuca pielea. In locul tau, as tine ascuns acest amanunt.

| corbulalbrosu a răspuns:

Poti sa te prezinti la consultatia dermatologica, fiindca medicul respectiv in mod absolut sigur/cert NU se va interesa nici de viata ta ''sexuala'' si nici daca esti sau nu virgina. In mod cert va intreba daca ai ciclu menstrual dar in mod sigur nimic altceva. Multa sanatate!

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Floridori a răspuns:

Buna!
Nici nu are legatura cu masturbarea sau sexul si nici nu te va intreba asa ceva.Stai linistita!
In cazul adolescentilor, tenul acneic este destul de uzual si este cauzat de hiperactivitatea hormonala.
Intrebarile pot avea legatura cu ciclul tau menstrual, dar depinde de la dermatolog la dermatolog, insa niciodata despre activitatea sexuala.
Mult succes!

| Whitesnake99 a răspuns:

Daca dermatologul tau e intr-un apartament plin ds mucegai al unui bloc de la etajul 10, da, s-ar putea sa aiba atata minte cat sa creada ca masturbarea cauzeaza acnee si sa te intrebe asta. Stii cum e si cu doctorii astia, trebuie alesi cu cap. Nu are nicio legatura cu masturbarea.

| Anonimmaaa888890 a răspuns:

E ok ca te masturbezi, toata lumea o face chiar daca nu spune. Cosurile sunt provocate de un stil de viata nesanatos(unele alimente, un somn prost) si de la adolescenta. Mult succes la dermatolog!

| F12345 a răspuns:

Bună, masturbarea nu cauzează acnee, nu știu cine te-a informat așa.In orice caz, medicul nici nu va deschide acest subiect, iti va analiza fața, probabil te va trimite să faci un set de analize să vadă de unde pornește aceasta problema.Acneea poate apărea și pe bază hormonală, într-adevăr este posibil ca după începerea vieții sexuale să se mai diminueze din acnee dar nu e valabil la toată lumea. Poti sta liniștită, medicul nu te va întreba și nici nu își va da seama în niciun fel dacă te masturbezi. Bafta!