| CristianaMaria a întrebat:

Vreau o părere, sa îmi spuneți dacă gândesc eu prost sau corect. De doua luni și puțin sunt întro relație cu un băiat și în general merge totul perfect cu excepția banilor. El lucrează fiind student în ultimul an la calculatoare și câștigă aprox1500 de lei pe luna iar mama lui cu care locuiește e profesoara universitara.Eu sunt studenta și stau relativ prost cu banii și el știe asta. Baga des la pariuri și mereu câștiga. Weekendul acesta a câștigat 1600 de lei și a vrut neapărat sa mergem împreună să își cumpere haine. A zis ca el vrea sa facem chestii împreună. Problema e ca eu m-am simțit ca ultimul cățel plimbându-ma cu el prin mall ca să își ia haine gratis, pe bani nemunciți adică. Pe lângă asta, când voiam sa ma uit la chestii ma trăgea râzând și zicea nu, nu, ca nu ai bani sa dai pe dinalea scumpe sau nu la pandora ca e foarte scump etc. M-a deranjat foarte tare ca fiind bani nemunciți nu s-a gândit sa îmi cumpere măcar o felie de pizza, sa nu mai zic de haine ca deja acolo parca ma bag în chestii Sf. Am umblat după el sa își ia haine de milioane și acasă mama lui ne întreabă a cui sunt alea și se uita la ele și era atât de fericita pentru băiatul ei iar eu stăteam ca un câine zâmbind în spate. Vreau o părere va rog... Nu vreau sa distrug o relație din cauza ca am eu pretenții sa îmi ia chestii dar vad ca ma afectează rău. Voi ce părere aveți despre asta?
Și încă un gest care m-a deranjat a fost când mi-am făcut ochelari. Firma lui decontează sa isi facă ochelari în valoare de 600 de lei pe an și i-am dat chitanța ca mi-a cerut-o și a luat el banii în buzunar. El nu e băiat rău și cred ca nu își da seama dar pe mine ma distrug chestiile astea pentru ca eu nu am bani, fac o facultate de 6 ani și pana sunt pe salariu disper. Trăiesc din pensia bunicilor și deja îmi sta pe suflet sa le tot cer bani.
Nu știu ce sa ma fac. Dar eu nu pot accepta chestia asta cu banii, sa-mi flendure prin fata și eu stau ca proasta și visez ca mai e o veșnicie pana o sa am.

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Nu mi se pare legat de bani ce spui acolo, si mai degraba de respectul care ti-l poarta, sau lipsa lui mai degraba, cu sau fara stire. Sunt baiat, dar imi pierd respectul tot mai mult fata de "rasa masculina" toti tantalaii care nu isi respecta partenerul.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti pleca de la el, tu esti papusa sexuala de silicon care o foloseste in viata lui. Mai mult daca il inseli faci un bine, nu e indicat dar si-o cam merita.

| mihai69 a răspuns:

Încearcă pe viitor să-i spui: „vrei să mergi la shopping? Bravo ție! du-te liniștit, eu nu vin că n-am nici de ce, nici cu ce."
Dacă pricepe, bine, dacă nu - măcar nu-ți mai faci sânge rău.
Dacă vrei să rămâi cu el ai mult de lucru cu tine însăți, să înveți să-i suporți copilăriile.

| Andreeush a răspuns:

De ce stai cu el daca nu iti convine situatia?
Nu e frumos din partea lui dar ar trebui sa vorbesti cu el, sa ii spui ca te deranjeaza chestiile astea.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

In primul rand, de ce naiba ai sta cu un tip care baga la pariuri? laughing Jur ca nu inteleg tipele ca tine, care se baga in relatii cu betivi, drogati, cartofori, pariori etc, adica oameni cu vicii grave, care pot oricand sa te vanda pentru ele. Chiar n-aveti pretentii de la voi? Standarde, ceva?

In al doilea rand, ca studenta, poti face o gramada de bani din burse daca inveti bine. E aiurea sa te astepti sa primesti de la altul, in orice situatie ai fi. Sau mori de foame? Ai zis ca le-ai facut cadouri scumpe de Craciun, deci nu cred ca ai o situatie foarte tragica.

O relatie nu se rezuma la bani si aia de mai sus cu,, totul se imparte in doi'' e o prostie. Aveti doua luni, nu sunteti casatoriti si chiar si daca ati fi, fiecare are dreptul sa aleaga cum isi cheltuie banii. Nu imparti tu salariul cu iubita dupa 2 luni de ''relatie''.

Iti consideri iubitul PROSTOVAN, chiar n-ai pretentii, te multumesti cu oricine doar pentru ca are ceva bani si crezi ca o sa te tina in puf?
Fii serioasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu te angajezi si tu ca sa ai banii tai. Doua luni nu se numeste relatie serioasa, iar eu primul cadou mai scump pe care l-am dat a fost dupa 3 ani de relatie. Ai pretentii ca dupa doua luni sa te tina in toate cele scumpe cat sa pari si tu doamna. Esti cam absurda si nu inteleg ceva. Tu stai cu el pentru bani sau pentru ca il iubesti? Are dreptate cine ti-a zis ca ai o gandire mizerabila. Ca sa ai lucruri la care visezi trebuie sa muncesti pentru ele nu numai sa te folosesti ca ai un vagin intre picioare, iar baiatul disperat va scoate bani pentru el. Eu nu stateam cu un specimen ca tine. Muncim impreuna cat sa avem amandoi, nu eu sa muncesc ca lady sa stea acasa sa isi faca unghiile, machiajul si sa se plimbe prin mall-uri.

| ibaal a răspuns:

Da-i bice!
Este un terminat!
Isi bate joc de tine si tu esti proasta ca stai!
Cum sa mergi ca laica dupa el si sa mai faca si misto de tine ca nu ai bani si etc!?
Iti meriti soarta daca mai stai cu el!
Oricum,stai tu linistita, fie roata si patrata, tot se-ntoarce ea odata.
Asta o sa ajunga sa se vanda cu totu' ca sa bage la pariuri laughing
castigi, castigi, insa si cand incepi sa pierzi...

| OrdanKarris a răspuns:

Gandirea ta este jenanta. Tu stai cu el pentru ce iti ofera? De ce ti-ar oferi ceva? O femeie care ma iubeste si este innebunita dupa mine, crede-ma ca nu trebuie sa-i ofer nimic. Daca tie trebuie sa-ti ofere ceva din banii lui, daca nu poti fi cu el decat daca cheltuie bani pe tine atunci trebuie sa fi evitata. Esti o materialista. Daca simti ca trebuie sa fi cu unul care trebuie sa plateasca pentru serviciile tale, servicii inclusiv "relatie serioasa", pai ar trebui sa cauti astfel de om, om care sa plateasca pentru fiecare interactiune cu tine, de la simpla conversatie, pana la relatie, pana la sex. Daca vrea sa vb cu tine sa scoata banu, daca vrea realtie, scoate banu, daca vrea sex, scoate banu. Sugar baby!

| Uvox a răspuns:

O relatie inseamna si sa împărți. Bune sau rele, orice ar fi ele.
Amândoi, nu fiecare cu ale lui.
Iar asta cu pariurile, pe termen lung poate sa iasa urât.
Cu regret iti spun ca nu esti in relatia potrivita.
Asa ca vezi ce faci. Baftă.

Răspuns utilizator avertizat
| Rux04 a răspuns:

Bună. Jocurile de noroc vor distruge relația. Lasa-l! In viitor poate sa vândă si casa pentru aceste jocuri.

| BadAngel3 a răspuns:

Vezi ai grija cum te exprimi ca pari materialista. Spuneai ca tu le-ai oferit cadouri scumpe si ei doar, citez "prietenele mele au primit set din argint si eu doar botosei si cercei care nu-s pe placul meu". Si? Problema este ca nu ai primit ceva scump sa inteleg. Gestul conteaza si faptul ca ti-au daruit ceva ce si-au permis sau pur si simplu ce au crezut ca are sa-ti placa. Stii cum se spune? "Nemultumitului i se ia darul". Tu stai cu el si ai pretenii sa iti ofere lucruri care mai de care si sa te tina in "puf" cum s-ar spune sau cum? Ca asa pare. Si chiar e josnic. Nici macar nu esti in stare sa discuti cu el in a-i spune ce te deranjeaza.
"Bani nemunciti" si care e problema ta ca a reusit sa-i castige la pariuri? Sunt nemunciti fizic si? Nu a omorat pe nimeni si nici nu a furat de la cineva. Deci e complet irelevant ce spui acolo.
Tu spui de el ca "sa-si ia haine gratis, pe bani nemunciti adica" doar pentru ca a castigat la pariuri, dar daca ar fi sa o luam chiar asa, pe bani nemunciti de tine ai fi vrut ceva. Practic, pe gratis (asa cum ai afirmat mai sus)
Sunteti un cuplu, comunicarea e cheia.

Da, gandesti prost.

| Paul_Ciobanu_1996 a răspuns:

Pur si simplu nu faceti parte din aceeasi clasa.
El are bani, dar cu banii aia nu te ajuta, ci se foloseste de tine, care nu ai. Nici nu trebuia sa-ti spuna ca a castigat la pariuri, daca tie nu ti-a luat nimic(eu asa faceam?).
Daca voia sa te ajute, te ajuta, e simplu. Poate vrea doar sa isi etaleze talentul lui de mare "producator" si jucator la pariuri, sa te impresioneze si atat.
Cand e iubire, nu ar trebui sa existe obstacole si subiecte tabu. Ii spui ca nu e ok sa ti-i fluture in fata, ca si cum ar arata apa in fata cuiva in Sahara.
Se foloseste de statutul lui de "bogat" pentru a avea o iubita.
Pe de alta parte, nici fetele nu ar trebui sa aiba pretentii sa fie servite, doar pentru ca au un vagin, cum zivea ICENAME, si sa le si ofere totul de-a gata.

| Isabell27 a răspuns:

Te inteleg. Uite, discutati despre asta. E bine intr-o relatie sa comunicati, dai de inteles. Nu lasa niste maruntisuri sa va desparta daca exista dragoste intre voi.
Cum adica bani nemunciti? Te referi la faptul ca au venit usor din pariuri sportive? Si eu fac asa si e misto daca te pricepi. De exemplu in 2 luni am facut profit de 18 mil. Adevarul e ca am investit putim dar sunt mai fricoasa si nu risc. Oricum, din moment ce a bagat la pariuri inseamna ca a muncit fiindca altfel nu avea cu ce sa parieze. Agentiile din Londra fac miliarde de euro de pe urma astora care joaca, deci nu te simti vinovata. E nimic pentru agentii daca trebuie sa dea biletele castigatoare.
Sa revin la situatia ta. Da, e cam urat gestul ca tie nu ti-a luat si poate simti asta fiindca il iubesti si nu te-au fi asteptat sa poata face asta.
Unii baieti sunt diferiti, mai atenti sau nu dar nimeni nu-i perfect. Eu zic sa vorbiti. Gandeste-te ca poate se grabea si era impins sa-si cumpere doar pentru el.
Daca face gesturi cu flori, poezii sau biletele si vezi ca e bun uita faza asta dar nici nu o ignora daca tine mult.
Pup

| CristianaMaria explică (pentru Isabell27):

Ideea e ca nu știu cum sa ii spun. Nu pot aborda subiectul bani cu el pentru ca nu vreau sa creadă ca sunt profitoare. Efectiv nu știu cum sa ii spun. Flori nu îmi ia pentru ca nu le suporta, spune ca sunt inutile și poezii nici atât pentru ca nu e genul. El e băiat bun dar prostovan. Prietenele mele au primit set din argint de Crăciun de la iubit, alta un palton, alta altceva fain. Eu am primit o pereche de botosei de la lidl și de la mama lui niște cercei pe care nu ii pot purta pentru ca nu sunt genul meu (și sunt din pleu). Și ma simt ca o proasta pentru ca eh le am luat cadouri scumpe, lui o perna frumoasa cu pisici și mamei lui un cos plin cu produse de la yves rocher

| Isabell27 a răspuns (pentru CristianaMaria):

Daca te deranjeaza spune-i, o data de 2 ori subtil sa-si dea seama dar daca face la fel, dupa o spui tare "Auzi, vad ca nu iti dai seama dar hai ca incep eu, tu vrei asta" si spui tot ce simti ca e deranjat...
Nu tine in tine