| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa fac o vizita medicului ginecolog. Dar înainte te de asta m-ar interesa ce tip de cosultatie trebuie sa fac și prețul avestea cu/fără bilet de trimitere. Am văzut pe internet și ecografii. Pot opta pentru un consult simplu sau trebuie și ecografie?
Și în legătură cu anticoncepționale, îmi poate recomanda în urma acelui consult?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pretul poate sa difere foarte mult, fiind conditionat de factori cum ar fi, notorietatea medicului sau a cabinetului ginecologic, de localitate. Consultatia ginecologica se poate efectua intr-o unitate medicala se stat adica la spital, caz in care de regula consultatia este gratuita daca se face pe baza unei trimiteri date de medicul de familie, sau intr-un cadru privat care de regula este contra cost. Pretul poate varia de regula intre 60-80 de lei. Insa s-ar putea ca medicul sa propuna (in cazul in care el considera) ca ar fi necesara si ecografiere abdominala atunci pretul poate ajunge la 120 de lei sau chiar la 150 de lei in cazul ecografiei efectuate cu sonda transvaginala. Pacienta poate sa accepta sau refuza respectiva propunere. Bineinteles ca poti cere atat sfaturi cat si informatii cu privire la folosirea de AC, insa pentru a ti le si prescrie trebuie sa te astepti la niste costuri sulimentare generate de efectuarea analizei de coagulare a sangelui precum si a analizelor hormonale necesare intocmirii profilului tau hormonal unic. Insa aceste aspecte pot sa difere fiindca se discuta si eventual se pot chiar....negocia. happy Multa sanatate!