| anonim_4396 a întrebat:

Buna,vreau sa incep prin a preciza ca nu am un ciclu regulat si sunt la inceputul vietii sexuale.Acum o zi ar fi trebuit sa-mi vina menstruatia insa nu a venit dar au aparut de 2-3 zile cateva "simptome" pe care inainte nu le aveam : Durerea sânilor in extremități, nu este o durere constata, ma doare doar stunci cand apas pe ei.Crampe musculare de intensitate diferita (pe care le am si in momentul acesta).Si cel mai ciudat lucru, simt cum curge ceva din vagin insa nu curge nimic, uneori nu curge nici acel lichid alb.As vrea sa stiu daca sunt semnele venirii menstruației sau pot fi insarcinata?

11 răspunsuri:
| Oanaoni a răspuns:

Dacă nu s-a terminat în tine nu ai șanse. Dacă au trecut 21 de zile de la ultima partidă, fă un test pentru liniștea ta, voastră.

| AmsaMare a răspuns:

Faci sex protejat? Incearca un test de sarcina

| IoanaMihaela5267 a răspuns (pentru AmsaMare):

Inceputul sexului a fost fara prezervativ cat sa se "unga" treaba insa dupa un minut si a pus prezervativul, mi ai sugerat sa fac un test de sarcina asta inseamna ca sunt sanse sa fiu insarcinata dupa simptomele pe care le am enumerat?

| AmsaMare a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Nu neaparat, daca si a pus prezervativul dupa scurt timp ar trebui sa nu fie probleme dar exista sanse foarte mici dac erai in perioada de ovulatie, daca actul s-a intamplat dupa ovulatie sansele scad enorm.

Pentru linistea ta, fa ti un test de sarcina si vorbeste cu medicul de familie pentru o trimitere la ginecolog si fa ti un control.

| IoanaMihaela5267 a răspuns (pentru AmsaMare):

Ideea este ca doar de cateva ori prietenul meu s-a terminat si pentru ca i-am spus ca vreau ca totul sa fie safe in momentul ejaculării a scos o, a asteptt cateva secunde si apoi a ejaculat in prezervativ, am facut o si in perioada ovulației dupa aplicstie insa nu s-a terminat pentru ca intervenise ceva, ideea este ca sunt destul de sperioasă si vreau sa aflu daca aceste simptome le am pentru ca trebuie sa-mi vina sau pentru ca sunt insarcinata, este prima luna de cand am inceput activitatea sexuala si nu stiu daca sunt modificari

| AmsaMare a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Nu iti pot spune nimic cu certitudine 100% din cate imi zici, eu nu cred ca esti insarcinata si iti recomand din nou sa incerci un test de sarcina pentru linistea ta.
Activitatea sexuala iti poate schimba cursul ciclului mai ales daca abia ai inceput, incearca sa nu te stresezi prea tare si sa faci totul corect din punct de vedere al protectiei

| IoanaMihaela5267 a răspuns (pentru AmsaMare):

Este prima zi in care mi intarzie, voi mai astepta, iti multumesc pentru raspuns si daca nu este prea personal, dupa prima luna de activitate sexuala nu ai fost sceptica, speriata sau chestii de genu?

| AmsaMare a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Este normal sa fii speriata la inceput, daca tu stii ca tot ce faci este corect poti reduce o mare parte din stres.
Comporta te ca si cand ar fi o simpla intarziere de ciclu care prsupun ca ai mai avut, acum probabil din cauza stresului esti si mult mai atenta la fiecare mic detaliu si poate de asta crezi lucrurile astea si te sperii

| IoanaMihaela5267 a răspuns (pentru AmsaMare):

Multumesc frumos de raspuns, insa stii daca cumva durerile de san laterale si crampele abdominale sunt "simptome" ale menstruației sigure?