| Wkqoaonwns a întrebat:

Bună, vreau sa spun totul pe scurt și la obiect, am 15 ani și am o relație cu un băiat de un an, am decis sa facem sex, amândoi virgini, fără foli, am folosit prezervativul, eu trebuie sa fac acel vaccin pentru a preveni HPV ului, din ce am citit pe internet, se transmite prin contactul cu piele, i am făcut și oral, si acum vine întrebarea mea, se poate sa fiu infectata de la el cu HPV dacă el a fost virgin și nu a fost expus sa fie infectat în anii precedenți
?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar de cerut voie la parinti tai, de ce nu ai cerut?
Esti fetita mica la 15 ani si baiatul poate intra la puscarie pentru seducere si intertinere de raporturi sexuale.
Tu nu ai primit educatie acasa? Nu te supravegheaza parintii? Unde sunt?

| Wkqoaonwns explică (pentru Violleta2022):

Eu m-am adresat fix oamenilor care sunt dispuși sa mi răspundă la intrebare, nu oamenilor care vor sa judece sau critice, nu trebuie sa dau socoteala oamenilor, doar vreau raspunsul la intrebare!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Wkqoaonwns):

Iar eu m-am adresat tie, ca un copil care face ceva ilegal si fara acordul parintilor.

| Purciii a răspuns (pentru Violleta2022):

Salut, din cate stiu eu, age of consent-ul (varsta la care ambii participanti pot face actiunea) in RO este de 14 ani, parerea mea este ca trebuie normalizat asa ceva din moment ce nu sunt singurii care fac asta la varsta asta. Cunosc personal cazuri in care copii mai mici de atat au facut asta. Consider ca, atata timp cat au folosit protectie si au actionat conform legii totul e nice. Seara faina, Cheers!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Purciii):

Stii rau, fiindca trebuie sa ai cel putin 16 ani impliniti ca sa-ti dai acceptul. La 14 ani esti considerat copil mic si cel care te seduce si intretine raporturi sexuale cu tine, poate face puscarie (juvenila daca-i si el minor sau ulterior, la adulti).
Ia de citeste aici legea:
https://lege5.ro/......odul-penal

| Emma30555 a răspuns:

Dacă a fost virgin el nu are de unde sa fi luat hpv. Vorbește și cu medicul, ca să nu mai ai nici un dubiu

Răspuns utilizator avertizat
| vasile2222 a răspuns:

Nu esti infectata, stati linistita. Foloseste prezervativ de fiecare data (in principal ca sa eviti sarcina) si totul e ok. Foarte multi oameni au HPV dar nu au simptome, altii l-au avut la un moment dat in viata, se poate lua si prin piele etc...

Si in general nu te gandi mult la lucrurile care nu vrei sa se intample. Gandeste-te ca esti foarte ok si Universul te sprijina in fiecare moment si nimic rau nu ti se poate intampla.