| Roxanaelena1922 a întrebat:

Acum doua săptămâni am avut contact sexual cu finalizare in mine și a doua zi am luat pilula, și anticoncepționale. Nu mi-a fost rău, n-am avut nimic și ieri trebuia sa-mi vina ciclul și acum doua zile mi-a curs puțin sânge, ieri nimic și azi puțin, puțin sânge, dureri de burta am, întrebarea mea este : dacă am luat pilula si anticoncepționale, ciclul va veni sau nu?

3 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Inteleg ca ai luat de capul tau pilula fara sa apelezi la un medic.
Contraceptivele de urgenta (asa numita pilula de dimineata sau de a doua zi) pot deregla ciclul menstrual. Menstruatia poate apare cu cateva zile mai devreme sau mai tarziu.
Daca nu apare in 3 saptamani de cand ai luat contraceptivul de urgenta se recomanda un test de sarcina.

| Michaeel a răspuns:

Pilulă ar trebui luata înainte de actul sexual, în câte am auzit. Poate acesta este motivul pentru care nu ți-a venit ciclul.

| Roxanaelena1922 explică (pentru Michaeel):

Pilula trebuie luată a doua zi după contactul sexual. Sper sa-mi vina ciclul, nu vreau acum copil, nu sunt pregătită