| DutzaDiia a întrebat:

Buna ziua!
Acum 23 de zile am luat o pastila de a doua zi, recunosc, a fost inutil. Am un ciclu menstrual de 21-22 de zile. După 4 zile de la administrare am sangerat putin. Asta este a treia zi de intarziere. Sa imi fac griji?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti sa-ti faci griji din cauza bombei hormonale pe care ti-ai introdus-o in corp si care iti va da hormoal tot corpul este cap, timp de 6-12 luni.
O asemenea pastila se ia 1 singura data in viata, ca produce atat de mult rau in corpul femeii, de nu-ti poti imagina.
De ce nu ati folosit prezrevativul?
Ala nu are nici un fel de efect negativ, nu provoaca nimic, nu afecteaza hormonal ori endocrin, nu declanseaza nimic, nu musca, nu doare si nu costa mai mult decat 1 bomboana.

| DutzaDiia explică (pentru Violleta2022):

Multumesc de raspuns! Nu vreau sa par ridicolă, dar nici macar nu a existat vreo penetrare, vreun contact propriu zis. Doar multa panica... Acum e a 6 a zi de întârziere. Sper sa vina curând.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DutzaDiia):

Nu ai inteles nimic din ce am explciat eu.
Nu-i vorba de ridicol nicaieri si nici de sarcina, cid e efectele negative provocate de acea pastila care ti-a dat peste cap menstruatia, in totalitate.
La acest moment, nu se mai pate vorbi de intarzierea ciclului, pentru ca sa ceva nu mai exista, ciclul venindu-ti aleator, din cauza efectelor majore ale bombei hormonale.

| corbulalbrosu a răspuns:

S-a constatat ca in functie de particularitatile fiecarui organism feminin in parte, de regula pe o perioada cuprinsa intre minim 3-4 si maxim 9-12 luni, dupa ce a fost folosita pastila de a 2-a zi intreaga activitate hormonala este mai mult sau mai putin data peste cap ceea ce are ca urmare dereglarea ciclului menstrual si de asemenea si a procesului menstrual care devine imprevizibil si imposibil de a fi anticipat cand si in ce mod se va desfasura. Din acest motiv pe perioada viitoarelor cateva/mai multe luni, va trebui sa te obisnuiesti dar mai ales sa UITI de situatiile, de starile si lucrurile stiute si obisnuite privind modul in care s-au desfasurat ciclurile menstruale pana in prezent. In astfel de situatii exista posibilitatea ca menstruatiei sa inceapa de maine, peste 7 zile, dupa 2 saptamani sau 1 luna. Asta NU inseamna ca ar putea exista o sarcina instalata, ci se va datora faptul ca activitatea hormonala este... dereglata. In ce masura? o vei afla pe parcurs. Multa sanatate!