| anonim_4396 a întrebat:

Acum 5 luni m-am operat de apendicita,si ieri am facut efort mare, iar astazi a inceput sa ma doara in partea dreapta.E ceva grav?

Răspuns Câştigător
| RadioactiveUranium a răspuns:

Odata ce apendicul a fost scos nu mai ai cum sa faci din nou apendicita.Dar se poate face hernia.Ce este hernia? Cand se ridica o greutate destul de mare si nu iti incordezi muschi abdominali atunci muschiul se poate lasa si atunci intestinele pot iesi pri muschiul slabit si se formeaza pungi de diferite dimensiuni depinde de cat de mult a iesit intestinal atunci trebuie mers de urgenta la doctor. Daca durerea persista si chiar daca nu ti-a iesit nici o punga tot trebuie mers la doctor.Incearca sa te relaxezi, adormi si dupa ce te trezesti vezi daca te mai doare.Si eu am avut doua hernia cand eram mic.Dar si acum cand mai ridic cate o greutate ma doare burta dar dupa o zi trece.Bafta si ai mai multa grija de tine. Funda?happy

5 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Nu ai cum sa te operezi iar, stai in pat, nu mai face efort deloc, asteapta sa se vindece, te rog ai mai multa grija ai putea avea complicatii.
Daca tu vrei, eu as spune sa mergi la medic macar la cel de familie sa vezi daca ai patit ceva.
Multa sanatate si multa grija.

| Bubulin4ik a răspuns:

Mergi de urgenta la medic sa nu dea vreo complicatie :* Ai grija de tine!

| grab a răspuns:

Daca nu te doare rau asteapta pana maine.
daca incepe cu nasoale du-te la doctor sa te palpeze nitel happy

| mylife415 a răspuns (pentru grab):

Se poate ajunge iar la operatie?:-ss

| RadioactiveUranium a răspuns:

Uite pentru mai multe informatii intra pe aceste link-uri:

http://www.sfatulmedicului.ro/......hinala_970

aceasta este hernia inghinala se face in zona "interzisa" (sau popular intre picioare)este mai frecventa la barbati.

http://www.sfatulmedicului.ro/Herniile-abdominale/herniile_985

sau acest link care iti explica toate formele de hernia existente pana acum