| ali000 a întrebat:

acum o luna am avut un contact sexual, la 4 zile după mi-a venit ciclul. Dar acum abia urmează sa vina luna asta... mi-a crescut burta, mănânc mult, îmi este foame, mereu. R posibil sa fiu însărcinată? Stiu ca urmează sa îmi vina ciclul dar nu pot sa mai am răbdare, îmi fac griji.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) In ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual, adica in perioada de infertilitate absoluta, este 100% IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina. 2. ) Pornirea menstruatiei la data reiesita din calcul sau prognozare si desfasurarea ei in conditii similare, si/sau asemanatoare cu menstruatiile anterioare, d.t.p.d.v. se poate aprecia ca reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior NU s-a produs fecundarea ovulului deci nu s-a format si nici nu s-a instalat o sarcina in uter. 3.) Pentru informarea ta este bine sa stii ca o sarcina formata care are varsta de 2 saptamani, fiindca numai atat poate sa aiba o sarcina in momentul amintit de tine, in mod real se prezinta sub forma unui OVUL a carei dimensiune este MICROSCOPICA, adica cam de 10 ori mai mica decat o bobita de mac. In consecinta o sarcina de asemenea marime MICROSCOPICA, in nici un caz NU....mareste burtica si in nici un caz NU mareste pofta de mancare. 4. ) De asemenea fiindca NU ai precizat ca ai fi intretinut acte sexuale neprotejate si in cursul actualului ciclu menstrual in perioada situata in urma cu 12-17 zile reiese ca posibilitatea cat si probabilitatea de a putea exista o sarcina se poate elimina complet. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Dacă după actul sexual, sa ți-a venit ciclul menstrual nu poți fi gravida.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu e posibil ca ti-a venit ciclul, gravidelor nu le mai vine.

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu, eşti doar paranoică.

| Lostlyric a răspuns:

Cel mai probabil nu. Erai in perioada de infertilitate cand ai avut contactul sexual. Dar, daca vrei sa fii 100% sigura, fa-ti un test sau asteapta sa-ti vina menstruatia. Din cele deduse de mine, nu-ti tii un calendar. Fa-ti un calendar. Sau foloseste aplicatia "Period Calendar".

Răspuns utilizator avertizat
| Shooterman a răspuns:

Daca nu iti vine menstruatia acum trebuie sa-ti faci un test. Oricum nu ti se "umfla burta" intr-o luna.