| JasminNoir a întrebat:

Am 15 ani jumate, pentru inceput.
Am o problema ( sau nu stiu cum sa-i zic) care ma tot sacaie de ceva vreme. Vorbesc de cateva luni bune, cred ca 5 sau 6 la numar, cu un baiat. La inceput totul a fost ok, am luat-o cu super-incetul, el ma placea la nebunie si inca o face, eu credeam la randul meu ca il plac. A inteles faptul ca nu vreau o relatie inca, ca nu eram pregatita de asta, insa eu am crezut la inceput ca toate chestiile astea erau dorinta tatalui meu, care mi-a tot indrugat intr-una ca sunt prea mica pentru astfel de chestii si toate alea. Acceptasem chestia asta, chiar daca mi se parea o prostie.
Apoi mi-am dat seama de faptul ca, de fapt, eu sunt cea care nu vrea o relatie, pentru ca am observat ca, cu timpul, baiatul se apropia tot mai tare de mine, imi facea declaratii, cauta sa avem cat mai multe programe comune etc. Incepand de atunci simt nevoia permanenta de spatiu, de libertate, de independent, vreau sa fiu iar ca inainte, adica fara grija de a rani sau a avea pe altcineva pe capul tau. Toate astea ma fac sa-mi dau seama ca nu-l plac asa cum ar trebui, nu sufficient. Si stiu ca nu e vina lui, e a mea. Ca am acceptat pana acum toate astea. Si problema mea e ca incep sa-mi dau seama ca eu nu sunt facuta pentru asta: nu sunt facuta sa tin o relatie de durata, sa ma simt legata de o singura persoana, si toate astea ma ingrijoreaza. Dar el? El incepe sa ma iubeasca si sa-si faca sperante cu mine, iar eu nu stiu cum sa fac sa intrerup toate astea. Am fost inconstienta la inceput si l-am lasat sa se apropie pentru ca nu stiam ce vreau, iar acum, cand stiu, sunt nevoita sa-mi bat joc de el, la propriu. Am patit exact acelasi lucru cu un alt baiat, si pe acela l-am ranit. Pur si simplu ma sperii cand lucrurile incep sa devina serioase. Ce e asta? Lipsa de responsabilitate? Imaturitate? Sau nu sunt pregatita pentru asta inca? Iar cu baiatul, ce ma fac cu el? Tot ce stiu acum e ca vreau sa ma bucur de copilarie cat mai mult, sa ma simt libera cat sunt inca tanara.
Va multumesc pentru timpul acordat.

13 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

In locul baiatului in momentul in care remarcam ca nu vrei relatie urgent as fi taiat orice contact cu tine, trist sa avd cum se umileste saracul sa aiba atentia ta, dar otara iti place ca se tine dupa tine (doar esti fata), daca chiar nu erai "pregatita" de relatie si alte lozinci pe care le-ai insirat ai fi spus ferm de la inceput nu si baiatul ar fi incetat sa isi faca sperante cu tine. bag mana in foc ca daca il vezi cu o alta fata vei turba mai rau ca un maidanez, pacat ca nu pot lua legatura cu baiatul asta sa il invat ce are de facut in situatia asta

| JasminNoir explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Domnisoara/doamna "Vaca grasa"(?), cred ca ati inteles ( sau ati vrut sa intelegeti) gresit situatia. Din context reiese, si subliniez faptul ca eu am clarificat de la bun inceput, si nu doar o data, care sunt limitele mele, iar el a inteles, Asta e deja fix problema lui ca vrea totusi, pe propria raspundere, sa continue sa pastreze legatura si ca praxctic se "agata" de mine. Eu i-am zis ce am avut de zis, acum nu pot pur si simplu sa ma duc si sa il dau dracului. Da, continuam sa vorbim, da, pastram legatura, dar el o face pe propria raspundere, din moment ce eu i-am zis ce sunt in stare sa-i ofer si ce nu.
Si, doamna draga, chiar te rog sa iei legatura cu el, sa-i explici tu faptul ca atunci cand o fata iti zice ca nu vrea o relatie, sa bati in retragere, nu sa continui si sa te ranesti apoi singur. happy

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru JasminNoir):

Sunt un domn nu o doamna, de aveam norocul sa fiu doamna nu aveam timp sa comentez pe aici, as fi fost pe o croaziera cu niste bogatani

| JasminNoir explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Atunci domnule, ma scuzi. Nu e vina mea ca baiatul insista, multumesc frumos.

| RAY a răspuns:

E ceva normal si eu am patit-o de multe ori, si am terminat-o, ai 15 ani ai o viata inainte

| Doub a răspuns:

Da, e imaturitate.
Şi da, nu eşti pregătită petntru o relaţie.
Spune-i şi lui asta.

| Xpressurself a răspuns:

Nicidecum nu mi se apare ca ai avea o problema sau ca ai fi facut ceva gresit. in primul rand esti o persoana care are nevoie de spatiu personal aratand ca dezvoltarea personala este foarte importanta pentru tine. ceea ce este foarte bine si te incurajez sa iti petreci timpul implinindu-ti aspiratiile pe care le ai. nu as concluziona ca nu esti facuta pentru o relatie serioasa, ca esti imatura sau iresponsabila mai degraba as spune ca inca nu ai intalnit baiatul potrivit. asa inveti, prin experienta. cu timpul ai sa observi ca atunci cand iubesti un baiat care la randul sau te iubeste vei vrea tu sa fii cat mai mult timp impreuna cu el. ce a vrut sa spuna tatal tau este ca inca nu ai suficienta experienta de viata si vrea sa te protejeze. nu-l intelege gresit, a fost si el de varsta ta si stie ce se intampla.
acest baiat, ca si celalalt, pur si simplu nu este genul tau de baiat. ai fost miscata de faptul ca cineva se poarta frumos cu tine si nu ai vrut sa te porti urat cu el insa nu ai inteles inca ca exista o granita intre a returna favorurile cuiva si a fi impreuna cu o persoana pe care o iubesti. observi acum ca exista o mica asemanare insa nu este vorba de acelasi lucru? asadar iti recomand sa-i spui ce simti fara sa te mai simti vinovata si incheie relatia cu el la modul politicos.
intr-adevar nu este bine sa mai continui pentru ca tu vei avea de suferit transformandu-te in mama ranitilor, avand grija ca nu cumva sa sufere cineva ca nu ii dai tu atentie.
in concluzie urmareste sa-ti implinesti aspiratiile personale si vei intalni la momentul potrivit si baiatul de care ai tu nevoie, iesi cu baietii care-ti plac, distreaza-te si fii fericita alaturi de cei pe care-i iubesti. vei gasi baieti care stiu sa puna putina sare si piper intr-o relatie si totul se va schimba.
evita sa mai fii cu cineva doar pentru ca se poarta frumos cu tine daca in schimb tu nu simti acea flacara interioara care te vace sa-ti doresti sa fii cu el.

| JasminNoir explică (pentru Xpressurself):

Ba da, am o problema. La inceput totul e bine si frumos, chiar am crezut ca imi place cu adevarat de el, iar acum ma trezesc brusc, ca si cum mi-ar fi aruncat cineva cu apa rece pe fata, ca de fapt nu simt nimic pentru el. Mi s-a mai intamplat asta o data, si am fost mustrata destul de rau de parinti ca l-am "ranit" pe saracul baiat. Nu stiu ce-s cu apucaturile astea la mine. Am pur si simplu senzatia ca ma sufoc, ca am nevoie de tot spatiul de pe pamant, si nevoia asta de libertate permanenta.
Am crezut ca el intelege, eu sunt mai directa de felul meu din pacate si i-am zis-o tare si clar asta. Dar pare ca se "agata" de mine, ma cheama incolo si incoace, iar eu il refuz intr-una. Oare n-are de gand sa se prinda?

| Xpressurself a răspuns (pentru JasminNoir):

Nu stiu de unde si moda asta cu prieten la 15 ani.ti-a spus-o tatal tau, ti-o repet si eu, nu esti pregatita pentru relatii. asadar nu te mai baga in relatii cu baietii inca pana mai cresti. distreaza-te cu ei si atat. daca nu intelegi n-am ce sa-ti fac. da cu capul de probleme pana vei intelege. acum ce sa-ti mai spun, cum sa ii spui unui baiat sa nu te mai caute? daca nu intelege roaga pe cineva sa i-o spuna mai clar.

| Xpressurself a răspuns (pentru Xpressurself):

Da, la 15 ani ai nevoie de tot spatiul din lume. si ce? foloseste-l este al tau.

| Giant123456 a răspuns:

Spune-i că eşti prea mică şi nu ai voie să ai relații. Şi că la minim 20 de ani poți avea relații. Până atunci nu. Fundă?

| missme99 a răspuns:

Ceea ce simti tu e ceva perfect normal pentru varsta ta.
Fiecare lucru si fiecare experienta are vremea potrivita. 15 ani NU e varsta oportuna pentru relatii serioase. Pentru prietenii asa ...gen iesim in parc cu gasca, ne mai ascundem de ei dupa un copac sa ne pupam. Dar pentru genul de relatie care iti consuma timp, sentimente si tot felul de chestii, in nici un caz. Esti un copil. E normal sa vrei sa copilaresti.
Baiatul incearca sa il idepartezi putin prin programul pe care ti-l faci. Incearca sa iti faci de lucru fara el. Vezi cum reactioneaza. Daca accepta, foarte bine, ai ocazia sa ai si prieten si independenta si spatiu. Daca vezi ca devine sufocant spune-i adevarul. E cea mai buna varianta intotdeauna. Spune-i ca nu mai vrei sa ai o relatie, ca nu esti pregatita pentru asta. Nu ii spune ca nu tii la el, nu ii spune ca ai cam simtit asta de la inceput. O sa il ranesti si mai tare. Pur si simplu explica-i ca tu vrei sa fii singura sa te bucuri de copilarie si de toate experientele frumoase care vin cu ea.

| Dianaoprescu a răspuns:

E o chestie de varsta. Si eu am patit asta. Nu e imaturitate sau lipsa de responsabilitate. Pur si simplu tu nu întelegi de ce trebuie ca la aproape 16 ani, cand multe prietene de ale tale fac tot ce le taie capul, sa fii legata de cineva, si e absolut normal. Lucrul asta o sa se rezolve in timp, cand o sa găsesti băiatul pentru care simti ca merita sa renunti la anumite obiceiuri. Pana atunci, vorbeste cu băiatul asta pe care nu vrei sa il ranesti si spune-i ca nu te simti pregătită pentru ceva serios si nu vrei sa il amagesti sau ranesti pentru ca nu merita. Te pup