| 1863939Bogdan a întrebat:

am 16 ani si am o problema, penisul pot sa-l decalotez in stare flasca si pe urma sa-l tin decalptat si in stare erecta.Dar daca nu-l decalotez si in stare flasca si erecta nu iese capul penisului.E fimoza?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza descrierii tale, reiese ca penisul iti este afectat de boala numita FIMOZA. Asta inseamna ca deschiderea preputiului NU este suficient de larga fiindca in capatul extrem al preputiului exista un inel format din celule rigide si lipsite de elasticitate si din acest motiv deschiderea preputiului este limitata. Rezolvarea situatiei tale consta in exercitii de intindere a acelui ''inel fibros rigid'' prin intinderea sa cu ajutorul a 2 degete introduse sub preput in momentul in care penisul este in stare flasca (moarta) si fortarea atat cat poti rezista la intinderea pielii preputului. In vederea inmuierii pielii preputiului si intinderii progresive a celulelor existente in "inelul fibros" al preputiului care limiteaza diametrul deschiderii, se recomanda sa fie folosit unguente, care au rolul sa usureze procesul de inmuiere si cel de intindere. Este indicat (recomandat) sa fie folosit unul din cele 2 unguente : BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Se unge din belsug pielea preputiului din zona glandului (capului) si dupa ce alifia este absorbit in intregime in pielea ce acopera glandul, se trece la intinderea preputiului cu 2 degete bagate sub preput, in toate directiile, cu multa energie, forta pana cand apare senzatia de durere, adica pana la limita suportabilitatii. Se executa acest tratament de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. De asemenea mai exista si metoda care consta in folosirea de inele elastice care au diametrul din ce in ce mai mare, si astfel se realizeaza intinderea progresiva a inelului fibros pana in momentul in care decalotarea se poate realiza fara probleme.
INELE SPECIALE PT LARGIRE PREPUTIULUI afectat de FIMOZA https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g
Multa sanatate!

| 1863939Bogdan explică (pentru corbulalbrosu):

Ma va afecta dupa 18ano cand o sa fac sex daca am Fimoza?

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este unul singur si anume : bineintels ca DA. Din acest motiv, este indicat ca aceasta afectiune a penisului sa fie eliminata pentru a avea /a beneficia, de o viata sexuala pe cat este posibil normala. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In stare flască se numeste, nu fleașcă, marghioala lu fleașcălaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti decoltezi penisul? Poate voiai sa spui decalotez!

| MValentin a răspuns:

Deci vrei sa spui ca nu iti iese capul penisului cand deja el e erect? Atunci ai fimoza si ar trebui sa faci anumite exerciții de a intinde acea piele sau anumite unguenturi. Poti sa intrebi medicul de familie