| Darkbluecristina123 a întrebat:

am 18 ani si luna asta pe 8 am avut contact sexual dar s-a rupt prezervativul. Mentionez ca inainte cu 3-4 zile mi se terminase menstruatia. Dupa jumatate de ora de la contact am luat escapelle. De vreo 3 zile acum am sangerari putin cam abundente dar de culoare foarte rosie. Este menstruatia sau efectul pastilei? Si inca ceva, aseara mi-a fost foarte rau. Am avut stari de voma si ameteli. Dureri de sani nu am avut deloc. Ce poate fi? Efecte tarzii de la pastila sau sunt insarcinata?

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea aparuta dupa trecerea a circa 6 zile de la folosirea absolut INUTILA a pastilei de a 2-a zi, reprezinta o reactie adversa a organismului fata de actiunea hormonilor sintetici ajunsi FARA ROST in organism. In cazul in care ciclul menstrual are o lungime medie de 28-30 de zile si daca sexul cu probleme a avut loc probabil in ziua a 7 sau a 8-a a ciclului se poate considera/aprecia ca formarea unei sarcini in acel moment ar fi fost aproape IMPOSIBILA si hotararea de a folosi pastila de a 2-a zi a reprezentat un act NECUGETAT, IRESPONSABIL in cazul in care pastila a fost folosita asa "dupa ureche" adica cum te-a taiat capul, fara sa te interesezi corect sau sa ceri sfatul unui medic ginecolog. Aproape sigur, probabil in proportie de peste 95% formarea unei sarcini in acel moment a fost IMPOSIBILA fiindca NU a putut exista un ovul viabil, deci acum NU poate exista o sarcina in uterul tau. Starile de rau sunt provocate de dereglarile hormonale care se produc in acest moment in organismul tau si s-ar putea sa continuie si in urmatoarele zile. Menstruatia adevarata se va porni in momentul in care ar fi fost normal sa inceapa sau probabil mai tarziu la o data imposibil de anticipat fiindca va depinde de gradul de intensitate a dereglarilor atat hormonale cat si a ciclului menstrual. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila a fost luata fara nici un sens, pentru ca nu erai in perioada fertila. In schimb, acum suferi din cauza efectelor negative ale pastilei.
Pe viitor, recomand folosirea prezervativului, care nu are nici un efect secundar, nu musca, nu doare si costa o nimic toata.
Pentru urmatoarele 3-6 luni, este recomandat sa aveti doar sex protejat, pentru ca ovulatia si implicit perioada fertila, se va produce aleator si poti ramane insarcinata oricand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai facut rost de o boala prin transmitere sexuala, in orice caz, o vizita la Mister Doctor nu ar strica.