| anonim_4396 a întrebat:

Am avut menstruație din 27 Noiembrie 2019 pana in 1 Decembrie, pe data de 3 Decembrie am luat pastila de a doua zi EllaOne la o ora după contactul sexual. Nu am avut efecte averse și menstruația mi-a venit când trebuia și era ca pana acum, aceeași cantitate și culoare, menstruația fiind din 24 Decembrie pana in 28 Decembrie de atunci nici o metoda nu a mai dat greș, adică când am făcut sex nu s-a rupt prezervativul sau ceva rău, totul a fost in regula. Menstuatia ar trebui sa îmi pornească ca deja lungimea ciclului e de 28 de zile și încă nu mi-a pornit... de ce? Exista șanse sa fiu însărcinată sau e dereglarea menstruației de la acea pastila?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Unul din efectele secundare ale pastilei de a doua zi, este ca-ti va deregla ciclul menstrual pe urmatoarele 6-12 luni.
Raspunsul este: da, dereglarea menstuatiei este din cauza pastilei care ai luat-o inutil si iresponsabil, fiindca nici macar nu erai in perioada fertila, deci imposibil sa fii putut ramane gravida.
Cum o asemenea pastila se ia 1 singura data in viata din cauza modificarilor hormonale pe care le produce, va tinvatati a folosii prezervativul, la absolut toate partidele sexuale, ca oricum pentru 1 an de zile, nu se mai poate estima sau calcula ovulatia si menstruatia.

| Inutarh a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai mereu folosim prezervativ, și când își da drumul o scoate chiar daca avem prezervativ, ca mno. sa fim mai siguri, și atunci am luat pastila, deoarece când a scos-o din mine a văzut ca avea o bucățică de prezervativ in mâna și nu era foarte sigur dacă s-a rupt când a scos-o din mine sau nu atunci. și am mai luat Pastila și din motivul ca nu știu când sunt in perioada fertila pentru ca lungimile ciclului meu variază între 19-29 de zile

| Violleta2022 a răspuns (pentru Inutarh):

Prezervativele se rup dintr-un singur motiv: sunt prea mari (largi pentru penisul baiatului!
cand prezervativul este mare, se arasuceste pe penis in timpul sexului, se intinde la maxim si pocneste.
Sfatuieste-l sa lase rusinea la o parte, cand cumpara prezervative si sa cupere masuri mult mai mici, ca sa nu se mai rupa, ca riscati o sarcina.
Prezervativul se cumpara dupa grosimea penisului, lungimea prezervativului fiind standard, de 20-22 cm.
Un prezervativ de masura corecta, intra foarte greu pe penisul in erectie si sta perfect intins pe penis, fara cute, precum pielita de la salam, perfect lipita de salam.
Acel prezervativ nu se va putea rupe, pentru ca nu se poate rasucii in timpul sexului si te va proteja in totalitate.

Vad ca ai ciclul de TIP NEREGULAT, ceea ce te va forta de acum inainte, sa faceti sex doar cu prezervativ, fiindca pastila de a doua zi, este recomandata 1 singura data in viata, din cauza efectelor sale negative, care iti da pete cap sistemul hormonal.

| Inutarh a răspuns (pentru Violleta2022):

Prezervativul nu era prea mare, am văzut eu cu ochii mei ca era bun

| Violleta2022 a răspuns (pentru Inutarh):

Ai spus, prezervativul nu era PREA mare, ceea ce confirma ca era suficient de mare, ca sa se rasuceasca si sa plesneasca!
Prezervativul trebuie sa fie MIC, sa intre foarte-forate greu pe penis, ca sa stea foarte-foarte strans pe el, perfect intins, fara pic de cute, ca ce ai vazut tu era suficient de mare (larg), ca sa se rupa, ceea ce s-a intamplat de fapt.

| mihai69 a răspuns:

Ți-ai dereglat rău c.m. din cauza pastilei acelea pe care ai luat-o fix de pomană.

| Inutarh a răspuns (pentru mihai69):

De ce am luat-o de pomana?
Dar oare de ce încă nu mi-a pornit menstruația?

| mihai69 a răspuns (pentru Inutarh):

Ai luat-o de pomană pentru că NU erai nici pe departe în interiorul perioadei fertile, deci nu puteai să rămâi gravidă nici dacă asta ai fi vrut.
Și acum nu a pornit menstruația pentru că durează cam 6 luni să se restabilizeze sistemul tău hormonal și implicit ciclul.

| Inutarh a răspuns (pentru mihai69):

Offffff
Și nu exista șansa sa fiu însărcinată?

| mihai69 a răspuns (pentru Inutarh):

Poate ghinionul, nu șansa - că atunci nu luai nenorocita aia de pastilă.
Și nu, nu ai cum să fii însărcinată.

| Inutarh a răspuns (pentru mihai69):

Și de ce sunteți convins ca nu sunt însărcinată?

| mihai69 a răspuns (pentru Inutarh):

Pentru că îmi vine greu să cred că ai fi fost în perioada fertilă. Și chiar de ai fi fost (considerând că acum ar fi urmat c.m. după doar 20 de zile), pilula aia a anulat orice posibilitate de sarcină.

| Inutarh a răspuns (pentru mihai69):

Nu am înțeles ce ați spus cu "c.m. După 20 de zile"

| mihai69 a răspuns (pentru Inutarh):

Adică menstruația care ar fi urmat celei începută în 27 noiembrie să înceapă după 20 de zile - adică prin 17 decembrie. Dar ție ți-a venit deja odată, pe 24 dec. Așadar, acel c.m. a avut de fapt vreo 27 de zile și tu nu prea aveai cum să fii (pe 3.12) în perioada fertilă.
Plus o menstruație deja trecută.
Cum naiba ai vrea să fii gravidă în condițiile astea?!?

| Inutarh a răspuns (pentru mihai69):

Sper sa nu fiu...

| mihai69 a răspuns (pentru Inutarh):

Și practic, dar și teoretic, e imposibil să fii.

| Inutarh a răspuns (pentru mihai69):

Sper mult de tot. mulțumesc.