| Andjdjdu a întrebat:

Buna ziua, am facut sex azi cu iubita mea, iar prezervativul s-a rupt la un moment dat incercand s o penetrez, deci inca nu eram in ea, dar ca sa fim siguri i am recomandat sa ia pastila de a 2 a zi, intrebarea mea este, pastila are efect daca ea este la ovulatie?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nici nu ai ejaculat, ai dat-o cu bâta de gard ca i-ai recomandat asa ceva. Pastila de a doua zi nu se ia ca pe o pastila Orbit.

| Andjdjdu explică (pentru darrio2007):

Nu am ejaculat dar am zis sa fie sigur.

| darrio2007 a răspuns (pentru Andjdjdu):

Mai informati-vă pe net, fir-ar sa fie de sex.
Cu atatea informatii si voi habar n-aveti cu ce se mananca sexul? Daca nu ai ejaculat si nici nu ai penetrat-o, ca sperma ta sa ajunga la ovulul ei, NU RAMANE INSARCINATĂ.
De altfel, unii tineri din ziua de azi, ne fac pe noi astia mai la o anumita varsta, comunisti, prosti etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Motivul principal pentru care se rupe prezervativul este ca a fost MULT PREA MARE pentru cuculetul tau.
Te sfatuiesc sa fii realist si sa nu mai impersionezi farmacistele cerand prezervative mari, ca se vor rupe intotdeauna, fiindca se rasucesc pe cuc cand sunt in timpul sexului,, pana se intind la maxim si pocnesc.
Deci, cumpara 2-3 masuri mult mai mici de perzervative si incerca-le acasa, inainte de sex, sa fii sigur ca este masura buna.
Prezrevativul trebuie sa intre foarte greu pe penisul erect, si sa stea perfect intins (fara sa faca cute si pliuri), precum pielita de la salam, pe salam.
Nu are importanta ce marca de prezrevativ cumperi atata vreme cat este masura corecta pentru cuculetul tau si sta perfect intins pe cuc, fara sa mai alunece sau sa se rasuceasca.

Pastila de a doua zi este o bomba hormonala care "explodeaza" un ovul fecundat dar si da peste cap tot sistemul hormonal al femeii. O asemena pastila nu este recomandata sa o iei de prea multe ori in viata ca poate declansa cancere.

Pastila de a doua zi are eficacitate 94 % si depinde de corpul femeii daca o accepta sau o refuza, fiindca sunt cazuri cand s-a ramas gravida cu pastila de a doua zi, fiindca nu si-a putut face efectul in corpul femeii.
Evident ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI cand este la ovulatie!

| VoidEternal a răspuns:

Daca nu a fost penetrare, nu e nevoie de pastila. Nu e tic tac, se iau maximum două pe an și au efecte secundare destule.

Nu înțeleg cum ai reușit să-l rupi fara sa intri. Folosește prezervative de calitate, Durex.

Pastila de a doua zi întârzie ovulația cu 5 zile, suficient cat să facă orice spermatozoid neviabil, dar daca ovulatia s-a produs și la 1 minut înainte să ia pastila o ia degeaba, nu o să aibă niciun efect.

| Andjdjdu explică (pentru VoidEternal):

Era durex. si extrasafe, dar ma refer ca dupa ce am schimbat pozitia cand am vrut sa penetrez din nou atunci s-a rupt, deci eram pe punctul de a intra si d aia.

| Alina0124 a răspuns:

Dacă nu ai ejaculat n-ai de ce sa te sperii.

| AndreiAnonim3 a răspuns:

La fel mi s-a întâmplat și mie, mi s-a rupt încercând să o penetrez, stai linistit că nu sunt șanse de sarcina, și nu folosi pastila de a 2-a zi că o iei degeaba.