| anonim_4396 a întrebat:

am fost recent la un control ginecologic. Mi s-a dat sa iau pentru ovare polichistice, Belara. Intrebarea mea este, daca iau corect aceste AC, care sunt sansele sa raman insarcinata daca nu ne protejam si ejaculeaza in vagin?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care sunt folosite pastilele AC, HORMONII existenti in continutul lor actioneaza asupra OVARELOR a caror activitate este practic BLOCATA/INHIBATA adica complet OPRITA si astfel este IMPIEDICAT in proportie de 100% procesul de FORMARE, DEZVOLTARE si MATURIZARE a OVLULUI. In consecinta NU se produce OVLATIA si din acest motiv NU MAI EXISTA nici PERIOADA FERTILA. Ovarele isi reiau activitatea si vor reincepe sa produca ovule si va reapare si perioada fertila doar in luna in care NU vor mai fi folosite pastilele AC. Pana in acel moment pe intreaga perioada cat sunt folosite pastilele AC, formarea unei sarcini este 99, 4 % IMPOSIBILA. Este un lucru absolut sigur si demonstrat in cei peste 55 de ani de cand au fost inventata aceasta metoda si se produc si folosesc aceste pastile AC. Eficacitatea extrem de mare a acestei metode contraceptive provine din modul de actionare a hormonilor existenti in pilula (AC) care actioneaza asupra celor 3 mecanisme cheie de blocare a fecundarii si implicit aparitia sarcinii. 1. ) Blocheaza ovulatia: ovarele sunt trimise la odihna/oprite din functionare si ovulatia nu mai are loc. 2.) Daca totusi in cazuri cu totul exceptionale ovulatia se produce accidental, hormonii din pilula impiedica procesul de nidarea, adica NU se permite fixarea ovulului fertilizat in endometru. 3. ) In plus, sub actiunea hormonilor proveniti din pastila AC, MUCUSUL CERVICAL produs de colul uterin devin atat de dens si aderent, incat NU permite trecerea spermatozoizilor din vagin in uter, adica pastilele AC au ca rol si transformarea mucusului cervical intr-o secretie total ostila spermatozoizilor fiindca IMPIEDICA trecerii spermatozoizilor din vagin in uter. In concluzie daca pastilele AC sunt folosite corect, conform prospectului, atunci pe toata perioada de folosire a metodei, barbatul poate ejacula sperma in vagin fara nicio retinere in absolut toate zilele. cele 21 cat se administreaza pastile + cele 7 zile de pauza. Multa sanatate!

| IoanaaaElisa a răspuns:

Șansele ca tu sa rămâi însărcinată sunt 0, dacă iei AC corect și cum ți-a spus medicul, și nu de capul tău, nu ai cum sa rămâi chiar daca se termina in tine.