| MP1999 a întrebat:

Am in jur de 20 de ani si sunt o persoana introvertita si cu "putina" anxietate sociala care pana acum nu a avut o relatie sau o prietena... credeti ca se poate ca o persoana ca mine sa gaseasca undeva pe cineva la fel ca mine sau care poate sa ma accepte luand in considerare ca de obicei eu nu pot sa fac "primul pas"?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Iei un tricou și îl personalizezi. Sunt timid, dar mă las sedus.

| OldSoul a răspuns:

Nici nu trebuie sa faci primul pas, e suficient sa fii putintel mai sociabil decat esti acum, si poti sa ai surprize placute.

Recomandarea mea, e sa procedezi in felul urmator:

Pentru inceput, incearca sa acumulezi incredere in tine, pentru ca, se vede ca ai nevoie.
Mai apoi, incearca sa fii mai sociabil in realitate, indiferent despre ce vorbesti, si cu cine vorbesti.

Du-te in realitate, fa ce faci tu de fel, dar incearca sa fii putin mai sociabil decat esti acum, vezi cand si unde poti fi sociabil.
Da, o sa fie greu la inceput, dar pentru asta, iti dau eu un pont, care o sa te ajute enorm de mult daca stii cum sa-l urmezi.
Incearca sa vorbesti cu vanzatoarele, cel mai adesea, sunt tinere, cam de o varsta ca tine, iar de multe ori, sunt foarte sociabile, iar asta e exact ce trebuie pentru a progresa, pentru a prinde incredere si curaj.
Nu trebuie sa faci mare conversatie, e doar suficient sa o intreb pe un ton dragut si cu o atitudine potrivita "Ce imi recomanzi?" sau "Ce sortimente aveti disponibile?" desigur, depinde de imprejurari, acestea sunt doar cateva exemple.
Acesta e un mic inceput, o mica schimbare in bine, e suficient atat, nu trebuie sa te lungesti mult la conversatie, e suficient sa intrebi ce am zis eu mai sus, sa spui ce doresti, sa zici multumesc, si eventual, sa le urezi servici usor.
E ceva ce se intampla destul de repede, nu e nimic anormal, nu are de ce sa-ti fie teama, nu e necesar sa lungesti conversatia, altfel spus, e inceputul de care ai nevoie.

Ideal, in timp ce faci asta, incearca si sa analizezi persoana respectiva.
Vezi cum se comporta cu tine, cum isi schimba starea, daca si-o schimba.
Vezi tu, cand esti deschis intr-o postura de genul, poti avea surprize placute.
Poti vedea cum persoana respectiva incepe sa-si schimbe starea, incepe sa zambeasca, sa fie mai amabila, mai draguta cu tine.
Asta inseamna ca ai facut ceva bine, ca i-ai captat oarecum atentia.
Poate ca vei spune ca nu asta te intereseaza pe tine, atentie unei vanzatoare, dar vezi tu, asta poate fi un punct de reper util pe viitor, ultil sa-ti dai seama cand o persoana incepe sa te placa, util sa te faca sa intelegi cum te poti face placut.

Asta e inceputul, inceputul care ar trebui sa-ti dea avant.
Treptat, poti adauga mai multe detalii in conversatie.
Poti sa-i zici ceva legat de vreme "Gen, ce frig e afara, vine iarna"
Sau, cum merge munca?
Pur si simplu, incepi sa faci treptat conversatie, nu trebuie sa fie nimic wow, trebuie doar sa incepi sa te simti natural in aceea postura, si asa vei evolua si vei depasi aceste incapabilitati pe care le ai acum.

E mai simplu decat pare.

E atat de simplu, incat eu, si fara sa vreau, am reusit sa-i starnesc interesul unei persoane, si mai mult de atat, mai nou, au inceput sa faca conversatie cu mine, si niste colege de ale ei, fara ca eu macar sa le bag in seama.

| MP1999 explică (pentru OldSoul):

Da ideea e ca nu sunt chiar asa de tacut. Am mai vorbit cu multe persoane asa din cand in cand sau cu colege de ale mele. Ideea e ca eu as prefera de fapt nu numai sa gasesc o relatie dar si o fata care e ca mine ( introvertita, antisociabila ) si mi se pare greu luand in considerare ca amandoi nu prea comunicam. Nu prea sunt ineresat de fete care se duc la party sau ies in grupuri mari de prieteni etc...

| Emma30555 a răspuns:

Se poate întâmpla dar poate reușești și tu sa faci câte un pas. Timiditatea dispare dacă exersezi dacă capeți experienta, exact ca atunci când începi un job, la început e mai greu pana înveți pana te acomodezi dar după perioada de început începe sa fie mai ușor

| Rux04 a răspuns:

Bună. Și eu sunt introvertită și până la urmă mi-am găsit jumătatea și după 3 ani de relație ne-am și căsătorit. Toate la timpul lor.