| Soare_Elena_1998_BIsq a întrebat:

Am luat Logest timp de 7 zile inca din prima zi a menstruației. Dupa 7 zile le-am intrerupt deoarece ma simteam rau, aveam si spotting. Problema e ca de 1 zi le-am intrerupt iar spottingul continua. Am inteles ca odata intrerupte, menstruatia va aparea din nou la cateva zile. Intrebarea mea este, Spottingul va continua si pentru cat timp si ce as putea face in aceste conditii? Mentionez ca ginecologul meu are niste probleme de sanatate si isi va relua activitatea dupa abia 1 luna.

Multumesc!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Prin incetarea administrarii hormonilor suplimentari existenti in continutul pastilelor folosite, ai reusit sa-ti provoci o dereglare imposibil de anticipat ca intensitate si durata a intregii activitati hormonale proprii. Este cu totul imposibil ca cineva sa reuseasca sa aprecieze in ce mod va reactiona organismul tau in zilele urmatoare. Sangerarea aparuta a fost absolut normal sa se produca si s-ar putea sa se manifeste inca 1-3 zile, iar in privinta momentului in care se va produce menstruatia, acest aspect in acest moment este imposibil de a fi anticipat de cineva. In astfel de situatii este cat se poate de bine/de indicat sa te prezinti la un alt cabinet ginecologic pentru a fi consultata. Multa sanatate!

| Soare_Elena_1998_BIsq explică (pentru corbulalbrosu):

Tin sa mentionez ca menstruația m.a tinut 5 zile, iar restul zilelor (3) sunt scurgeri maronii, de azi dimineata scurgerile sunt mai dese si rosii ca o menstruație. Nu le.am mai administrat de ieri, deoarece aveam destule stari de rau.

| Soare_Elena_1998_BIsq explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc de indrumare! O sa merg la un alt cabinet. Este posibil sa-mi recomande alte pastile?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Soare_Elena_1998_BIsq):

Prescriera si folosirea pastilelor AC se face numai dupa ce este efectuata o consultatie ginecologica prealabila amanuntita, care consta in palparea profesionala a sanilor, efectuarea unui test de stabilire a vitezei de coagulare a sangelui si analizele hormonale necesare care sunt efectuate de catre medicul ginecolog, Doar asa pe baza rezultatelor obtinute medicul in deplina cunostinta a starii exacte, reuseste sa schiteze PROFILUL HORMONAL propriu/unic al fiecarei paciente. Doar cu ajutorul acelui profil hormonal reuseste in deplina cunoastere si siguranta sa aleaga tipul de AC potrivit de a fi folosit, cel care se pliaza cel mai bine pe activitatea hormonala proprie, dintre cele peste 40-50 de sortimente de pastile existente in farmacii. Medicul ginecolog explica si indica momentul propice de a se incepe folosirea lor, precum si modul corect de administrare a pastilelor AC, deoarece doar asa prin respectare intrutotul, a instructiunilor producatorului si cele ale medicului, produsul selectat va oferi protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%. Insa este posibil ca in primele 2 sau chiar 3 luni spottingul sa se manifeste intr-o anumita masura. Multa sanatatE!