| Roxana123cdKa a întrebat:

Am nevoie de ajutor
Am 18 ani si viata sexuala mi am inceput o de la 17, pe data de 26 noiembrie am avut un contact sexual neprotejat cu prietenul meu, i am facut o felatie si s-a dat drumul prima data, iar dupa aceea s-a dus la baie si a urinat ca sa se duca spermatozoizi si am facut o si nu s-a terminat deloc in mine.
ultiimul ciclu menstrual l am avut pe 5 noiembrie, si trebuia sa mi vina tot pe 5 decembrie acum, tin sa spun ca am un ciclu regulat iar sani ma dor cat si spatele, dar pe sub burta mai deloc
Se poate sa fi ramas insarcinata?
Si peste cat timp as putea face un test de sarcina?
Va rog frumos, ajutati-ma, sunt asa stresata
Si va rog frumos sa nu subestimati, va cer ajutorul doar
Va multumesc mult
Celui mai bun raspuns si precis dau funda.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai precizat ca ciclul tau menstrual este unul REGULAT cu o periodicitate de 30 de zile si dupa calcule ar urma sa inceapa in data de 5 decembrie reiese ca actul sexual a fost intretinut cu circa 5 zile dupa ziua de ovulatie care s-a produs probabil in ziua de 21 sau 22 noiembrie. Este stabilit stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL doar 12-16 ore in cazuri rare maxim 24 de ore din momentul producerii si NU mai poate fi fecundat ulterior. Din acest motiv din a 2-a zi ovulul intra intr-un proces de imbatranire si degradare rapida ceea ce va provoca in urmatoarele 3-4 zile dezintegrarea ovulului si absorbtia resturilor de ovul de catre tesuturi. In consecinta in ziua de 27 noiembrie atat teoretic cat si practic in uterul tau nu mai putea sa existe un ovul viuabil si fecundabil deci nu avea din ce sa se produca o sarcina chiar daca ar fi ajuns spermatozoizi in uter. De asemenea fiindca dupa ejaculare a urinat, probabilitatea de a mai exista un spermatozoid viabil in uretra teoretic poate fi exclusa cam in totalitate. Rezulta ca probabilitatea si posibilitatea de a exista o sarcina este practic exclusa fiindca este determinat stiintific ca inultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual este imposibil sa se formeze o sarcina si in aceste ultime zile ale ciclului mebnstrual REGULAT, barbatul poate ejacula in vagin de fiecare data fara nici-o teama, restrictie. De asemenea sunt prezente si simptomele premenstruale care niciodata nu apar in cazul existentei unei sarcini, deci prezenta lor indica de asemenea ca menstruatia se va porni in zilele urmatoare. Multa sanatate!

| Roxana123cdKa explică (pentru corbulalbrosu):

Iti multumesc foarte mult, raspunsul tau m-a linistit complet

10 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Din ce ai spus tu, rezulta ca actul sexual s-a produs in perioada cand tu nu erai in perioada fertila. Deci nu esti gravida. Testul de sarcina se face la minim 21 zile de la ultimul act sexual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil sa fii insarcinata, ce crezi, ca un pipi le rezolva pe toate? Nu e asa. odata ce faci asta ar cam trebui sa te gandesti si la consecinte. Testul il poti face dupa 2 saptamani, dar totusi cred ca o sa-ti vina ciclul peste cateva zile si asta e asa o dereglare ca esti la inceput si sunt 'permise'.

| Roxana123cdKa explică (pentru anonim_4396):

Multumesc

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Este stabilit stiintific si medical si pe baza analizelor de laborator ca resturile de urina ramase in uretra dupa urinare, creaza un mediu acid, care este 100% impropriu si toxic pentru spermatozoizi si in cazul in care unul sau mai multi spermatozoizi ar fi scapat sa nu fie eliminat de jetul de urina, in mod absolut sigur isi pierd motilitatea, vor muri sau vor deveni neviabili si incapabili de a mai reusi sa fecundeze un ovul chiar daca ar ajunge printr-o minune in uter.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arssura - Roxana

| HG_Alexandra_2000 a răspuns:

Testul de sarcina se face dupa cel putin 5/7 zile, scrie si pe prospect, dar din punctul meu de vedere nu cred ca ai putea sa fi insarcinata.

| Bucur_Mirela_1998 a răspuns:

Nu te grabi sa crezi ca esti insarcinata, menstruatia nu are data fixa, pana se regleaza, nu iti va venit fix cand te astepti tu.Ea poate veni o luna da apoi o luna nu.

| Roxana123cdKa explică (pentru Bucur_Mirela_1998):

Pai daca imi e regulat, nu are de ce sa mi vina o luna da iar una nu
In cazul in care e neregulat, ma puteam astepta la asta