| Alexandraaa007 a întrebat:

Buna ziua! Am nevoie de ajutor. Ma confrunt cu sindromul ovarelor polichistice, am fost la endocrinolog in ianuarie și am primit tratament cu Duphaston in zilele 16-25 ale menstruației. In martie am fost la ginecolog pentru ca mi-am început viața sexuală și voiam sa încep sa iau anticonceptionale. Ginecologul mi-a spus sa mai iau și luna care vine duphastonul și după încep cu anticoncepționalele Belara. Problema este ca eu la începutul lunii martie, fiind pe stop, am întreținut un act sexual neprotejat, dar partenerul nu și-a dat drumul înăuntru. Am luat duphastonul cum mi s-a spus (de pe 22 martie pana pe 28). De obicei, după ce terminam tratamentul la 3-4 zile maxim apărea menstruația. Dar au trecut doua săptămâni si înca nu mi-a venit, dar am sânii umflați și câteodată crampe..aceleași simptome le aveam și înainte de a-mi veni menstruația.
Sunt foarte stresată, de câteva zile ma gândesc doar sa nu fiu însărcinată, nu sunt pregătită pentru așa ceva. Am auzit ca sunt riscuri destul de mici de a rămâne când ești pe stop, eram in a3a zi. Dacă pana la sfârșitul săptămânii nu apare nici o sângerare voi face un test de sarcina. E posibil sa întârzie așa mult? Chiar și după tratamentul cu duphaston?
Va rog mult, aștept un răspuns de la cineva cu experiența in situații de genul!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma sarcina in urma unui act sexual care este intretinut in cea de a 3-a zi a ciclului menstrual, este extrem de mica de doar 1-3% chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin. Iar in stuatia in care partenerul de sex NU a ejaculat sperma nici in timpul sau la sfarsitul actului sexual, devine cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina mai ales in cazul descris in prezenta intrebare.
Chiar si daca folosesti pastilele Duphastone, ciclul tau menstrual a ramas tot la fel de dereglat din cauza sindromului polichistic care iti afecteaza ovarele si din acest motiv actualul ciclu menstrual s-a prelungit atat de mult.
Fiindca ti-au aparut/si exista semnele specifice simptomelor premenstruale : ''dar am sânii umflați și câteodată crampe, aceste simptome le aveam și înainte de a-mi veni menstruația'', se poate aprecia si concluziona ca in zilele urmatoare in mod cert si sigur va incepe sangerarea menstruala mult asteptata.
Este necesar sa folosesti pastila anticonceptionala (AC) Bellara atat in scop terapeutic pentru a fi dizolvate in tomp chisturile existente, cat si ca metoda (mijloc) de protectie contraceptiva garantat sigura.
Multa sanatate!

| Alexandraaa007 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult! Dar dacă menstruația nu apare in următoarele zile ce este de făcut? Încep sa iau anticoncepționalele?

1 răspuns: