| HDPD a întrebat:

Buna ziua!
Am niste puncte albe pe exteriorul penisului si nu stiu ce sunt.
Este grav?
Exista vreo crema pentru ele?
Nu vreau sa merg la doctor pentru ca mie jena.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca respectivele puncte amintite sunt de culoare alb-galbuie si sunt situate pe pielea preputiului la baza unor fire de par sau in porii pielii, in acel caz sunt de fapt cosuri cu sebum, adica pur si simplu acnee identica cu ce care apare pe fata, spate, etc. Dar daca acele bubite de marime foarte mica sunt situate pe coroana glandului (a capului penisului) sau in zona santului balanopreputial situat intre gland si trunchiul penisului, in acel caz este posibil sa fie vorba de papulele perlate peniene. Papule perlate peniene -(PPP)- sunt niste cosuri mici cu continut de sebum, in forma de cupola/domuri, care sunt de obicei situate pe santul balanopreputial existent intre gland si trunchiul penisului, sau pe corona glandului penisului. Papule sunt aranjate de obicei în jurul glandului penisului într-una sau mai multe rânduri sau in grupuri de diferite marimi, cu extindere mai mare sau mai mica. Cauza formarii si/sau aparitia lor este destul de incerta dar se considera ca papulele peniene reprezinta o varianta anatomica asemanatoare cu acneea normala. Aproape in unanimitate se accepta ideea ca aparitia si formarea lor NU se datoreaza activitatii sexuale si NICI lipsei de igiena. De asemenea s-a stabilit ca NU sunt infectioase sau contagioase, transmisibile, comparativ cu verucile genitale care sunt asemanatoare si NU sunt nici maligne sau pre-maligne. Chiar daca aceste papule nu provoaca nici un smptom neplacut, pacientii afectati sunt adesea ingrijorati in privinta naturii lor. De regula ceea ce deranjeaza cel mai mult este aspectul lor nu tocmai placut. Fiindca sunt inofensive nu devine necesara indepartarea lor cu orice pret, dar daca pacientul este prea deranjant de aspectul lor si doreste sa urmeze un tratament de indepartare/eliminare a papulelor, acest lucru se poate obtine/realiza prin metode medicale cum ar fi : metoda cu dioxid de carbon vaporizat cu laser sau micro ori electrochirurgie pentru a le distruge, insa aceste interventii chirurgicale pot lasa cicatrici pe suprafata fina a glandului. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Mai, sunt un fel de glande, care seamana un pic cu niste cosuri fara varf, si le avem toti.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu este nimic grav, multi barbati sau chiar toti au acele puncte albe.