| Maria56544 a întrebat:

Am o nelamurire in legatura cu contraceptia de urgenta "ellaone" si daca exista posibilitatea sa fi ramas insarcinata. Am avut contact sexual neprotejat cu 2 zile inainte de ciclu (am menstruate regulata la 27 de zile) la 12 ore de la contact am luat pastila ellaone nu am avut niciun simtom advers, dupa cele 2 zile menstruatia mi-a venit normal in ziua "planificata" doar ca mai putina cantitativ! La 7 zile am facut test si a iesit negativ. La 15 zile am facut test de sarcina si a iesit din nou negativ. Am stari de oboseala si urinez mai des decat de obicei alte simptome nu am. Dar trebuia sa imi vina ciclul de 2 zile asta fiind a treia si inca nu mi-a venit. Se poate sa fie de la pastila? De la stres sau ar fi o sarcina? Va rog sa ma ajutati! Multumesc frumos anticipat!

Răspuns Câştigător
| nuivoiesăspun a răspuns:

Bună! Și eu am avut aceeași problemă ca și tine. Am luat pastila la fel ca tine. Ca efect secundar al pastilei poate apărea întârzierea menstruației. Nu te panica. Întârzierea poate apărea și din cauză că ești foarte stresată. De asemenea contactul sexual poate să întârzie menstruația. 1-5 zile e normal să întârzie. Nu trebuie să te panichezi.
Și mie îmi întârziase mestruația vreo săptămână și ceva.
Poți încerca să faci niște exerciții fizice gen abdomene, genoflexiuni, ca să-ți vină menstruația mai repede. Dacă ai luat pastila nu ar trebui să fi rămas însărcinată. Iar dacă nu erai în perioada ovulației ai fi putut nici să nu iei pastila că nu rămâneai însărcinată.
Pentru telefon este aplicația "Period Calendar" e foarte utilă.
Sper că ți-a fost de folos!

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| corbulalbrosu a răspuns:

Prin folosirea absolut INUTILA a pastilei EllaOne intr-un moment in care formarea unei sarcini a fost 100% IMPOSIBILA poate fi considerata ca fiind absolut IRESPONSABILA. Ciclul tau menstrual a fost grav destabilizat de hormonii sintetici ajunsi in organism fara rost. Multa sanatate!

| Maria56544 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru raspuns. Multa sanatate de asemenea.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care pastila contraceptiva Escapelle a fost folosita cu 2 zile inainte de MENSTRUATIE si nu de CICLU cu te exprimi in mod INCORECT, a avut totusi deja timp sa isi manifeste efectele adverse nefaste prin dereglarea intr-o oarecare masura a desfasurarii menstruatiei care pana in acel moment se manifesta in mod constant ca la fel ciclu dupa ciclu. Efectele cu adevarat negative incep sa se manifeste cu adevarat doar incepand din acest moment cand provoaca perturbari ale lungimii ciclurilor carecel mai probabil se vor repeta si in viitor. Poti fi foarte sigura si convinsa ca efectele adverse ale acestei pastile nenorocite si blestemate se vor produce in mod absolut sigur si ca s-ar putea sa fie foarte grave, dar ti le asumi deliberat atunci cand stii ca folosirea ei a fost indicata de un medic ginecolog fiindca a fost absolut obligatorie deoarece a reprezentat unica posibilitate de a stopa formarea unei sarcini. Insa in cazul tau situatia este absolut GROTESCA fiindca pastila a fost folosita complet INUTIL si in mod IRESPONSABIL dupa capul tau "prost" fara sa intrebi medicul care ti-ar fi explicat ca in acel moment TU ai fost in perioada 100% NEFERTILA a ciclului menstrual si formarea unei sarcini era absolut IMPOSIBILA. Iar acea farmacista ticaloasa si nemernica care ti-a vandut pastila fara sa o intereseze ca-ti poate nenoroci starea de sanatate deoarece pe ea nu a interesat-o nimimic altceva in afara de profitul ei ar merita sa fie exclusa din randul celor care se ocupa de sanatatea semenilor. Probabil ca nimeni nu va fi in stare ca in urmatoarele cateva luni sa-ti eplice motivul unor posibile sangerari pornite din senin, nici menstruatiile atipice sau produse la intervale de timp foarte scurte sau...foarte lungi. Roaga-te sa nu ajungi in situatia userului Mihaela13333 care in urma folosirii cica in mod "preventiv" a aceste pastile nenorocite si blestemate denumite Escapelle, se confrunta de 4-5 luni cu situatii dintre cele mai neplacute. Probabil ca cele mai mari probleme iti vor fi provocate de "durerile de cap" ce vor urma. Multa sanatate!