| AnonimulProb a întrebat:

Am o povestioara putin mai lunga deci va rog sa ma ascultati si sa ma sfatuiti, am nevoie. Am o relatie de 7 luni. Iubita mea sta la un sat din apropiere iar eu in oras. Am 16 ani ea 15. De cand a inceput vara a inceput sa umble cu o prietena care este mai " profitoare " sa zic asa si alte calitati negative. in urma cu ceva saptamani relatia noastra a inceput sa se clatine serios. Certuri foarte mari, vorbeam din ce in ce mai des despre despartire. MI.a spus acum 3 zile ca nu ma mai iubeste asa de mult si nu stie de ce nici ea.In urma cu 2 zile am fost la mall cu ea si familia ei pentru a lua haine ce le vom folosi la o logodna unde am fost invitat de catre familia ei. Eu cu ea am mers sa ne cautam. A gasit o pereche de pantofi pe care i.a probat iar in acel moment ea a primit un mesaj de la prietena ei "profitoare ". In care ii spunea ca "totul nu va mai fi ca inainte ", era vorba despre un baiat in mesajele acelea. Nu cred ca eram eu. Astazi am incercat sa ma dau bine pe langa prietena ei si sa scot ceva de la ea si mi-a spus ca nu era vorba despre mine in acele mesaje si ca vorbeau despre alt baiat cu care nu i.ar merge prietenei mele " la fel de bine ca inainte ". Dupa aceea am fost la ea si am vobit, a venit plangand si a spus ca nu e adevarat ce a zis prietena ei. Am intrebat o despre ce baiat era vorba si ea mi-a spus ca despre mine. prietena ei mi-a zis a nu era despre mine si sa am grija cu ea. Iubita mea mi-a spus sa am incredere in ea si a plans pe parcursul intregii discutii. Dar ea nu prea imi mai ofera atentie. Vreau sa aflu parerea, eu o iubesc nebuneste, credeti ca ea ma mai iubeste pe mine?

2 răspunsuri:
| RyanGeorge a răspuns:

Salut, de obicei relatiile la distanta nu prea dureaza mult, adica este greu la o relatie care amandoi stau in acelasi oras sau in aceeasi casa dar mai ales fiecare in orasul lui oricat de aproape ar fi, parerea mea este ca ea in momentul asta este dezorientata, nehotarata pe situatie si nu stie exact ce vrea sa faca, sa mai stea cu tine sau nu, ar vrea sa va despratiti dar nu vrea nici sa te raneasca, gestul cu plansul pentru mine este 0, adica daca as trece prin ce ai trece tu nu chiar incepeam sa o cred cu adevarat, adica sunt persoane care plang cu adevarat dar asa se pot descarca sau alte persoane care pur si simplu joaca teatru iar tu cedezi.

Iti spun ceva, am fost cu o fata 4 ani de zile, relatia a inceput sa scartie si asta doar din cauza mea nu vedeam anumite lucruri sau pur si simplu nu voiam sa ma schimb in ceea ce vroia ea, intr-o seara ea imi spune "George vreau sa facem o pauza" cand am auzit asta i-am raspuns simplu "Nu, pentru mine pauza inseamna PA, iti iei pauza definitiv" bla bla a inceput sa planga, in genuchi ca ma iubeste si ca vrea doar sa se linisteasca un pic bla bla etc, da am fost cam dur cu ea dar nu m-a impresionat, sunt genul care nu cedez, hater, nu prea sunt eu sentimental si asta e un lucru cel mai bun posibil pentru ca nu ai de suferit pentru nimeni nimic, sigur ca o iubeam dar am ales ca asa e mai bine pentru amandoi, iubirea nu se tine cu forta dar nici cu mila.
Am mers fiecare de drumul lui, dupa 1 an ea se iubeste cu altul eu cu alta si uite amandoi suntem fericiti, ideea in tot ce ti-am spus este ca tu stii cel mai bine ce ai de facut, dupa o relatie de ceva durata incepi sa cunosti persoana de langa si asta doar daca vrei cu adevarat, stiu ca ceva acolo te framanta dar incepe sa-ti pui singur anumite intrebari gandeste-te bine si vezi la ce concluzie ai ajuns.
Bafta.

| mentholinks a răspuns:

Acestea sunt lucruri copilaresti facute din prostie. Oricum sunt putine sanse sa ramana prietena ta pana la sfarsitul vietii. Calmeaza-te si vezi-ti de viata.