| Pupezamirela1790 a întrebat:

Am o problemă cu menstruația. Mai exact, a venit miercuri 19 februarie cu 2 zile întârziere, problema e că a durat doar o zi după care doar scurgeri maronii foarte reduse. Ce e și mai ciudat e faptul că nu am avut durerile specifice menstruației, nu m-a durut burta, spatele cum mă durea până acum, nu m-a durut nimic. Contact sexual nu am mai avut de luna trecută din 8, menstruația luna trecută a venit pe 16 și a fost normala dar luna asta nu înțeleg ce se întâmplă. Posibilă dereglare hormonala sau să mă gândesc și la o menstruație peste sarcină având în vedere că contactele sexuale de luna trecută au fost neprotejate dar fără ejaculare înăuntru. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ultimul act sexual a fost intretinut cu 8 zile inainte de ultima menstruatie, adica in perioada de infertilitate absoluta, in urma acelui sex a fost cu totul IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina si exact din acest motiv a pornit sangerarea menstruala in 16 Ianuarie care conform spuselor tale, s- a desfasurat in conditii normale d.t.p.d.v. Fiindca dupa ultima menstruatie nu ai mai intretinut niciun fel de contacte sexuale se poate aprecia ca in acest caz se poate exclude in proportie de 100% existenta unei sarcini implantate in uterul tau. Din acest motiv, se poate presupune ca sangerarea menstruala actuala s-a desfasurat cu totul anormal si sangerarea a fost cu totul atipica din cauze care cel mai probabil se datoreaza unor dereglari hormonale majore care au avut loc in decusrsul ultimului ciclu menstrual. Este indicat sa fie efectuat un test de sarcina si cu rezultatul obtinut sa te prezinti la o consultatie ginecologica mai mult decat necesara in astfel de conditii cu totul anormale. Multa sanatate!

| Pupezamirela1790 explică (pentru corbulalbrosu):

Problema este că am întreținut relații și în zilele fertile ale lunii ianuarie, cu metoda retragerii. dar menstruația a venit cam ca de obicei dacă îmi aduc bine aminte, ceea ce mă îngrijorează e faptul că am citit că există menstruație și peste sarcină, am făcut un test de sarcină tip bandă, mi-a apărut din prima doar o liniuță doar că după câteva ore m-am uitat iar la el si era vizibilă și a doua, nu înțeleg ce se întâmplă nu-mi doresc un copil încă? o să mai repet mâine testul, sper să fie totul bine, mulțumesc de răspuns!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Pupezamirela1790):

Daca ar fi fost fecundat OVULUL VIABIL de catre un spermatozoid si daca acel ovul fecundat s-ar fi implantat in tesutul ENDOMETRIAL prin procesul de NIDATIE, in acel caz NU s-ar mai fi putut produce sangerarea menstruala practic la timpul si de asemenea sangerarea NU s-ar mai fi desfasurat NORMAL nici ca numar de zile de sangerare si nici ca flux de eliminare cantitativa zilnica de sange menstrual nu s-ar mai fi produs.
Rezultatul testului de sarcina efectuat pe baza urinei, se ''citeste'' si interpreteaza in urmatoarele circa 5 minute pana la maxim 10 minute, dupa care acel test se ARUNCA la gunoi, fiindca in timp pot sa apara modificari precum cele amintite de tine : ''... doar că după câteva ore m-am uitat iar la el si era vizibilă și a doua,'' Iar in privinta menstruatiei peste sarcina trebuie sa stii urmatoarele pentru a te considera bine informata :
Raspunsul corect este un cat se poate de simplu si de categoric, NU. Te sfatuiesc sa accesezi si sa citesti cu atentie raspunsul dat de un reputat medic ginecolog in privinta acestei ''gogorite'' cu totul aiuritoare care in ultima vreme pur si simplu a ''napadit'' aceasta categorie de pe TPU.
MENSTRUATIA IN SARCINA – mit sau adevar?
Autor: Dr. Raluca Hera,
Medic Primar Obstetrică Ginecologie, Doctor în Științe Medicale, Expert DOC

Descriere, explicatie, comentariu :

Exista mitul potrivit caruia unele femei inca au ciclu menstrual si in perioada sarcinii. Medicii demonteaza, insa, acest mit, explicand ca este imposibil ca ovulatia sa aiba loc dupa ce femeia a ramas insarcinata. Exista, insa, unele sangerari care pot fi confundate cu menstruatia.
Menstruatia poate sa apare numai la femeile care nu sunt insarcinate. Din momentul in care s-a instalat sarcina in endometru, activitatea ovarelor este oprita temporar pe perioada celor 9 luni de sarcina.
Cu toate ca intr-adevar exista cazuri in care este posibil sa apara unele sangerari in timpul sarcinii, acestea nu sunt provocate de ciclul menstrual. Sunt de alta origine si nu au legatura cu sarcina
https://doc.ro/......sau-adevar
Sau comentariul in aceasta privinta oferita de medicul :
Dr. LAURA STIRBU Absolventa Facultatii de Medicina Generala, UMF Iuliu Hatieganu Cluj-Napoca, Promotia 2014. Rezident Obstetrica-Ginecologie in Köln, Germania.
https://www.contraboli.ro/menstruatia-si-sangerarea-peste-sarcina/
Multa sanatate!

| Pupezamirela1790 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult de răspuns! Sănătate asemenea. acum am o întrebare pe care prietena mea și o pune, a făcut un test de sarcină sure check a ieșit linia de control în regula dar lângă linia de control deasupra liniei T a ieșit o linie orizontală, ea își face griji că ar putea fi însărcinată și linia ar fi trebuit să fie verticala dar ea e orizontală. ce s-a întâmplat de fapt testul e pozitiv sau negativ?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Pupezamirela1790):

1.) Ori testerul folosit este expirat, a fost pastrat in conditii proaste sau cel mai probabil prezinta un defect de fabricatie,
2.) Testul NU a fost efectuat pe deplin corect si din acest motiv a iesit a 2-a liniuta rezultatul este viciat, gresit deci partial invalid
In astfel de situatii, pentru a se risipi orice ingrijorare cum ca acel test NU ar fi de fapt in mod cert NEGATIV, se efectueaza un nou test numit... de control/de validare a primului rezultat obtinut.
Mediucul ginecolog Laurentiu Craciunas, explica modul in care se efectueaza corect testul de sarcina acasa pe baza urinei :
PREZENTARE TESTARE DE SARCINA
https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai sex neprotejat, accidente se pot intampla, mai ales daca sunt 2 partide consecutive de sex, unde intotdeauna exista sperma pe teava de la partida anterioara, care se scurge in vagin, imediat cum este reintrodus penisul si ramai imediat gravida. Unica conditie fiind ca tu sa fii in perioada fertila.
Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala!

| AwGenetix a răspuns:

Decat daca-l nasti pe Zorro, pentru ca tocmai ce-ai spus ca luna trecuta ai avut ciclu la 8 zile diferenta.
in afara de asta eu doar te intreb, oare chiar trebuie sa jucati ruleta ruseasca fetelor luna de luna?
si pentru voi si pentru noi, nu faceti si voi ceva sa nu mai fie totul o stare de alerta?

e simplu. ori nu mai faceti sex, ori va puneti un sterilet, sau o pastila ceva.