| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema,iubitul meu are boala Hemofilus, vreau sa stiu daca aceasta infecție se poate lua prin contact sexual.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

De fapt in cazul iubitului tau este vorba de afectiunea denumita ''hemospermie'' care NU este provocata de o infectie, fiind de fapt o afectiune de natura genetica. Din punct de vedere medical se precizeaza ca:
''Hemospermia reprezintă prezenţa sângelui în spermă şi poate fi înspăimântătoare, dar în marea majoritate a cazurilor nu este un motiv serios de îngrijorare. Nu este un simptom frecvent şi cel mai adesea dispare/se vindeca de la sine. Sperma este formată din spermatozoizi şi fluide eliberate de prostată şi alte glande. Fluidele se alătură spermatozoizilor atunci când aceştia trec printr-o serie de ducte (tubi) către uretră pentru ejaculare. Mai mulţi factori pot determina ruperea vaselor de sânge care se găsesc de-a lungul acestui traseu sau de-a lungul tractului urinar către uretră. Vasele capilare rupte vor produce scurgerea de sânge în spermă, urină sau în ambele."" Mai multe informatii sunt precizate in:
https://www.csid.ro/semne-si-simptome/hemospermie-11246748
Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Hemofilia e o boală ereditară, nu o infecție.
NU se ia prin sex.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. Dupa cum observ in acest articol de pe internet, ar fi cam da. Uite articolul, si verifica lista ce apare acolo: https://www.televiziunea-medicala.ro/bolile-cu-transmitere-sexuala/. Bine ar fi sa utilizati prezervativ in timpul actului sexual, sau sa va prezentati la medic pentru tratament. Multa sanatate si sa ai o zi buna.