| OnlyMilkandHoney a întrebat:

Am si eu nevoie de putin ajutor, va rog. Ma tem ca am ramas insarcinata. Saptamana trecuta am avut contact sexual neprotejat, insa saptamana aceasta mi-a venit menstruatia cu doua zile mai devreme. Din cate am inteles, exista menstruatie peste sarcina insa nu apare deloc prima luna sau intarzie, mie mi-a venit mai devreme decat trebuie. De asemenea, ce ma mai sperie este ca inainte menstrutia ma tinea 5-6 zile, acum fluxul este foarte mic, sunt in ziua a 3a si deja nu imi prea mai curge. Tin sa mentionez ca partenerul nu a ejaculat in mine, insa eu inca imi fac griji. Exista riscul unei sarcinii sau este o dereglare menstruala?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca sexul a fost intretinut in perioada saptamanii de dinaintea inceperii menstruatiei adica cu mai putin de 9-10 zile dintre data sexului si data primei zile de menstruatie, atunci formarea unei sarcini este IMPOSIBILA fiindca cele 9-10 zile situate inainte de menstruatie reprezinta perioada infertila a ciclului menstrual. In aceste 9-10 zile chiar daca sperma ajunge in vagin nu se poateforma o satcina fiindca inmod absolut sigur lipseste ovulul necesar formarii unei sarcini. Pormirea menstruatiei reprezinta garantia ca in ciclul menstrual care s-a terminat nu s-a format si nici nu s-a instalat o sarcina in uterul tau. Probabil ca ciclul tau menstrual nu este unul regulat si din acest motiv si lungimea ciclului anterior a fost mai scurta. Ceea ce trebuie sa intelegi este faptul ca in ultima saptamana cea de dinaintea pornirii menstruatiei este IMPOSIBIL sa ramai insarcinata chiar daca sexul setermina cu ejacularea spermei in vagin. Poti sa faci un test de sarcina dupa trecerea a 7-a zile de la inceperea menstruatiei. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabilitatea sa ramai insarcinata cu cateva zile inainte de menstruatie este foarte mica, deci probabil nu esti insarcinata. Dupa ce se incheie sangerarea ar trebui sa mergi si la ginecologul tau. Cere si o metoda contraceptiva, metoda practicata de voie ste numai pentru cupluri in viata carora o sarcina nu ar fi o problema

| OnlyMilkandHoney explică (pentru Brigaela):

Dar mie trebuia sa-mi vina pe 25..adica astazi, insa mi-a venit miercuri, iar contactele mele sexuale au fost saptamana trecuta...Inca este in regula? Va multumesc! Este ok daca fac un test de sarcina luni?

| Brigaela a răspuns (pentru OnlyMilkandHoney):

Este improbabil sa fii insarcinata.
Testul de sarcina sa face dupa minim 21 de zile de la contactul sexual, deci nu ai nici un motiv sa il faci acum, o sa fie negativ si nu o sa-ti dea nici o informatie (orice test negativ facut inainte de trecerea a minim 21 de zile de la ultimul contact sexual, se ignora pur si simplu, este neconcludent)

| darrio2007 a răspuns:

Daca ramaneai insarcinata, erau sanse aproape 0 sa-ti vina ciclul. Nu poti sti doar dupa o saptamana de la un contact sexual neprotejat, daca esti insarcinata. Mai ales ca spui ca partenerul nu a ejaculat in tine. Cred ca tie, ca si altora, va trebuie o cat de mica informare in ceea ce priveste sexul.Si nu veti mai trece prin aceste dileme. Veti imbatrani si tot nu veti sti nimic. Jalnici mai sunteti!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost cu o saptamana inaintea menstruatiei, nu este posibila o sarcina.

| amyleemuffly03 a răspuns:

Pai daca ai zis ca nu a eijaculat in tine de ce puii mei te gandesti la o sarcina, plus ca ti-a venit si menstruatia

| plasmaticus a răspuns:

Daca ai avut contact saptamana trecuta.
Si saptamana asta ai avut menstruatia, nu ai ramas insarcinata. faptul ca a fost eliminat ovulul si ce mai e acolo, multe fluide vitale importante de altfel, arata ca nu a fost fecundat, adica nu esti insarcinata.