| Gabris77 a întrebat:

Bună ziua. Am și eu o întrebare. Am fost la doctor azi și mi s-a spus ca as avea o anexita. Si mi s-a dat trimitere la spital. La ginecologie. Pentru un control. Țin sa menționez ca nu am mai fost anterior la ginecolog deși am 18 ani. Eu acum sunt în a doua zi de menstruație... Ma pot duce mâine la ginecolog. Pentru ecografie? Sau control? Exista vreun impediment în faptul ca sunt la menstruație?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este o regula nescrisa si de bun simt la o adica, de a NU te prezinta la o consultatie ginecologica in perioada zilelor de menstruatie. Se accepta sa te prezinti si in zilele de menstruatie insa doar/numai in cazul unor situatii extreme sau foarte grave care ar putea pune viata in pericol. Pentru a avea si cunoaste mai multe informatii privind modul in care se desfasoara prima vizita si consultatie ginecologica te sfatuiesc sa accesezi si sa citesti urmatorul material : ttp://...a-121.html

4 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Pentru control iti dai seama ca nu e ok sa te duci cand esti la menstruatie...
Eco abdominala iti poate face dar nu si d'aia intravaginala. Nu stiu de care iti trebuie

| Gabris77 explică (pentru sofisis):

Ideea e ca nici eu știu ce fel de control mi ar trebui... Mi s-a spus doar sa ma duc pentru ca am ovarul drept inflamat și sa vadă despre ce e vorba.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Gabris77):

Anexita reprezinta o afectiune care este cunoscuta si sub numele de boala inflamatorie la nivel pelvian si este cauzata de o bacterie care ajunge in trompele uterine. Boala poate afecta intregul aparat reproducator feminin : uterul, trompele uterine si unul ori ambele ovare. Fiindca este nevoie de o investigatie prin care sa se poata obtine/stabili un diagnostic de mare precizie, mult mai buna decat se poate obtine printr-o ecografie clasica, abdominala se considera ca este nevoie sa se recurga la ecografia transvaginala. In mod sigur fiindca in acest mod se obtine cea mai buna si clara stare/imagine a tuturor organelor tale reproducatoare (uter, trompe, ovare) se apeleaza la acest procedeu, adica de efectuare a ecografiei necesare dar cu ajutorul sondei ecografice transvaginale. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns (pentru Gabris77):

Orice ar trebui, normal ar fi sa astepti sa iti treaca menstruatia.