| Nusunteu1234 a întrebat:

Buna ziua! Am si eu o intrebare...este normal sa am doar o zi de menstruație? Luna trecuta mi-a intarziat 12 zile si m-a tinut mult mai mult ca de obicei(nu l am regulat) iar acum mi-a venit mai devreme cu aprox o saptamana si a tinut doar o zi.contact sexual am avut acum 2 luni iar luna trecuta când mi-a intarziat am facut test si era negativ...va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Doar daca testul a fost facut dupa 21 de zile de la contact, poate fi considerat 100% concludent.
Daca a fost facut prea devreme, acesta ar fi putut arata un rezultat fals negativ.Deci gandeste-te bine daca sarcina chiar se exclude sau nu.

Daca a fost facut dupa 21 de zile, excludem sarcina, ramane dezechilibrul hormonal.Din start, un ciclu neregulat are la baza dezechilibre hormonale si necesita o vizita la endicrinolog, una la ginecolog si tratament adecvat.Lasate asa, dezechilibrele hormonale se pot agrava.

Pentru a raspunde direct intrebarii tale, nu, categoric nu este normal ca sangerarea menstruala sa dureze mai putin de 3 zile sau mai mult de 7, deci orice durata in afara acesteia ar trebui sa trimita femeia la medic.

Exista 2 variante:
1. Esti insarcinata si sangerarile NU au fost menstruatii, ci sangerari anormale cauzate de dezechilibrele hormonale si eventuale complicatii ale sarcinii (sau nu, dar aici doar medicul ginecolog poate stabili prin metode de imagistica);

2.Dezechilibrele hormonale netratate au degenerat si au provocat afectiuni ale aparatului reproducator, principalul simptom fiind aceste menstruatii haotice.

Daca tu consideri necesar repeta testul si indiferent de rezultat, mergi la medic.

Multa sanatate!

| Nusunteu1234 explică (pentru Floridori):

Este a doua zi si observ ca astazi am dar este putin....prea curand nu pot lua un test...sunt panicata

| Floridori a răspuns (pentru Nusunteu1234):

De ce sa fii panicata? Orice ar fi, deja s-a intamplat.
In orice caz, avand in vedere ca deja ai spus ca aveai cicluri neregulate, cel mai probabil este vorba de hormoni, iar asta este o situatie pe care ar trebui sa o tratezi.Sunt sigura ca esti foarte tanara si nu cred ca ai vrea sa se agraveze.

Pentru linistea ta, ar trebui sa repeti testul (banuiesc ca asta te panicheaza cel mai tare- o potentiala sarcina). Daca iese negativ, macar stii ca trebuie sa mergi la medicul endocrinolog si la ginecolog, dar macar nu va trebui sa te infrunti si cu o alta problema, pe langa dezechilibrul hormonal.

Nu stiu motivul pentru care nu poti cumpara un test (este 10 lei si gasesti si mai ieftine), dar pentru linistea ta, merita sa faci unul doar daca celalalt a fost facut prea devreme, adica inainte de 21 de zile dupa contact.

| Nusunteu1234 explică (pentru Floridori):

Chiar daca am avut contact sexual protejat? Am avut unul neprotejat dar de la acela pana la test au trecut cu siguranta 21 de zi...este practic a 2 a zi si e fluxul scazut chiar crezi ca este vorba de sarcina...nu stiu n am simptome de sarcina si de la contact a trecut o luna ar trebui sa apara nu?

| Floridori a răspuns (pentru Nusunteu1234):

Daca actul a fost protejat de la inceput pana la sfarsit, fara alte "jocuri periculoase" si protectia nu a esuat, nu exista sanse de sarcina, normal.

Acum, doar ca idee, nu toate femeile prezinta simptome asociate sarcinii, singurul simptom sigur si prezent in cazul tuturor femeilor fiind lipsa menstruatiei.Iti spun asta doar pentru ca tu sa stii pe viitor, avand in vedere ca spui ca actul a fost protejat, deci daca a fost totul 100% ok, nu se poate sa fii insarcinata.In rest, difera de la femeie la femeie.

Ramane varianta dezechilibrului hormonal care exista deja de dinainte, avand in vedere neregularitatea ciclurilor, iar acum, s-a agravat.

5 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Este posibil ca schimbarea duratei și frecvenței menstruației să fie rezultatul unui dezechilibru hormonal. Totuși, o zi de menstruație este destul de scurtă și poate fi un semn de o problemă de sănătate. Este recomandat să consultați un medic ginecolog pentru a evalua starea de sănătate și a exclude orice probleme subiacente. Acesta va poate recomanda analize sau alte teste pentru a determina cauza și pentru a vă oferi tratamentul adecvat