| Alexandra_Medana_1987 a întrebat:

Am si eu o întrebare. In data de 2 ianuarie am avut menstruație. in 10 Februarie am întreținut relați sexuale neprotejat. dar nu a lasat in mine.si nu mi-a mai venit ciclu.am avut simptome exact la fel ca înainte sa-mi vina ciclu. Ma puteți ajuta va rog.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT si intr-o astfel de situatie nu se poate da un raspuns nici macar unul asa mai general. Efectuarea unui test de sarcina ar rezolva dilema. Lipsa/neinceperea/intarzierea menstruatiei poate avea 2 motive si astfel sa se datoreze faptului ca exista o sarcina instalata in uter, sau din cauza faptului ca ciclul menstrual este NEREGULAT. INTARZIEREA se poate calcula doar fata de o data FIXA foarte exacta/precisa, bine determinata cum este cea din ciclul menstrual REGULAT, adica o data precisa fata de care sa te raportezi, data care reprezinta momentul de incepere a menstruatiei. Ceea ce trebuie sa intelegi este aceea ca este posibil ca actualul ciclu menstrual sa fie unul (mult) mai lung decat au fost cele de pana acum, ceea ce poate fi considerat ca fiind absolut normal si caracteristic in cazul oricarui ciclu menstrual NEREGULAT. Este posibil ca actuala situatie sa fie urmarea functionarii incorecte/deficitare a GLANDELOR ENDOCRINE din organismul tau, astfel ca simptomele aparute sa reprezinte pregatirea pornirii menstruatiei care s-ar putea realiza peste cateva zile sau chiar peste cateva saptamani. In cazul ciclului neregulat deseori se instaleaza AMENOREEA (deci nu INTARZIEREA) si menstruatia se porneste cu totul neasteptat uneori chiar si dupa trecerea a 2 sau 3 luni de zile. Intr-o astfel de situatie se poate deduce si probabil afirma fara teama de a gresi ca probabilitatea de sarcina cel putin teoretic este aproape imposibila mai ales daca avem in vedere faptul ca au aparut si s-au manifestat simptomele premenstruale. Multa sanatate!