| anonim2811 a întrebat:

am si eu o intrebare.Luna aceasta am facut sex protejat, am verificat de fiecare data, iar prezervativul nu era spart, insa ciclul imi intarzie de 8 zile(azi sunt 8 zile). Mentionez ca nu am ciclu regulat si ca si luna trecuta mi-a intarziat 7 zile. Am facut ieri un test de sarcina si mi-a iesit negativ, pot avea ceva, pot sa fiu insarcinata? va rog am nevoie de un raspuns! Am scurgeri maro de 3 zile dar nu abundente imi curge putin dupa se opreste si simt o durere de burta.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai trebuie sa repeti testul o data (din urina de dimineata, la 3-4 zile de la anteriorul) si apoi sa mergi la ginecologul tau. Aceasta sangerare poate fi una de implantare a sarcinii, dar mai probabil este o sangerare determinata de o dereglare hormonala si impune consultatie ginecologica.

| anonim2811 explică (pentru Brigaela):

Dar sangerarea de implantare nu ar trebui sa tina maxim o zi? Si nu ar trebui sa fie sange proaspat? Scuze ca pun intrebari dar nu stiu sigur.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim2811):

Sangerarea de implantare poate tine pana la 7-8 zile si am vazut femei care au sangerat cate un pic si doua saptamani. De obicei este cu sange proaspat, dar nu e deloc obligatoriu. Exista doua lucruri certe despre sangerarea de implantare: apare in preajma datei asteptate a menstruatiei, dar nu exact in aceeasi zi, ci cu o mica dereglare si este diferita cumva de o menstruatie normala (prin durata, flux, culoare, etc)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că poate fi vorba de o sarcină!

Cel mai probabil, această "scurgere maro" reprezintă menstruaţia de luna asta...

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei
* o dereglare hormonală
* o anexită ( răceală la ovare )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale

Cel mai indicat este un control urgent la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai indicat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Sa nu fie o menstruatie peste sarcina, ca se mai intampla. Mai asteapta cateva zile, si mai fa un test. Testele de sarcina nu-s concludente, daca-s facute prea devreme. Oricum, scurgerile alea-s un semn ca ceva nu e in regula. Ar trebui sa mergi eventual si la un ginecolog.

| anonim2811 explică (pentru Alcyon):

Testul l-am facut la 7 zile dupa intarziere. Dar prezervativul nu era spart nu avea cum sa iasa pe nici unde.

| Alcyon a răspuns:

Tu stai de fiecare data cand faci sex, sa-ti verifici prezervativul? Mi se pare cam aiurea. Mai bine ai folosi doua metode in acelasi timp, ca sa nu mai ai astfel de dileme(ex prezervativ si metoda calendarului sau coitul intrerupt). In felul asta ai mai multa siguranta si nu mai stai in stres.

| trixiiie a răspuns:

Trebuie să îţi vină dacă ai scurgeri. Mai întârzie şi el... E normal, te mai dereglezi hormonal, mai stai pe o suprafaţă rece uneori, cine ştie... Stain lină.