| Bazaibus a întrebat:

Am si eu o problema si as vrea răspunsul medicului. De câteva luni bune am ovarul drept umflat si mie mi se pare ca unflatura creste. Simt o durere usoara atunci când merg. De câteva zile simt durere si la cel stâng si la fel când merg. De câteva săptămâni ma doare spatele dar în parti în dreptul coapsei dar în spate in ambele parti. Durerea se resimte mai ales când ma asez jos si se resimte si la ovare. Ce ar trebui sa fac? Ce medicament sa iau? Si mai exact, ce pot avea? ( in ultimele luni am si sangerat dupa si in timpul contactului sexual)Astept raspuns va rog.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerea de ovare este localizata in partea inferioara a abdomenului si in functie de cauza/motivul care-l provoaca, durerea poate sa radieze in zona lombara sau intre coapse. Durerea poate fi de moment sau sa se manifeste continu si se poate manifesta ca o senzatie de inte[atura violenta, o arsura sau o durere surda dar permanenta si aceste dureri pot fi de la abia perceptibile, la foarte grave. Durerea de ovare nu este provocata nici de frig si nici de faptul ca umbli imbracata mai sumar sau cu bluze scurte si abdomenul la ''vedere''. In concluzie daca simti o durere în zona pelvina, spate sau intre coapse, nu trebuie sa o pui pe seama frigului si a racelii, ci trebuie sa mergi la medicu ginecolog pentru a fi consultata si pentru a primi un diagnostic exact, precis si corect deoarece cauzele pot fi multe, diferite si uneori destul de grave. Principalele afectiuni si/sau boli care provoaca asemenea dureri de ovare pot fi chisturile ovariene care sunt foarte des intalnite care pot sa treaca de la sine, dar uneori pot produce complicatii grave, tumori ovariene/uterine benigne sau maligne care de regula provoaca dureri si sangerari mai ales in timpul sexului, afectiunea denumita endometrioza, sau anexita, adica boala inflamatorie pelviana care este o infectie a ovarelor, uterului si trompelor uterine afectiune provocata de obicei de o boalb cu transmitere sexuala (BTS) neglijata si netratata. Fiindca exista destul de multi factori posibili, NU poti apela la medicamente asa dupa capul tau sau din auzite, ci numai la cele prescrise de un medic si acesta in asmenea cazuri este medicul ginecolog. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Raspunsul medicului il poti afla, dupa ce mergi la o consultatie reala!

| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă ai asemenea simptome ce te opreşte să mergi la ginecolog? Este posibil să ai chisturi sau alte probleme şi mai urâte, dar nu îţi poate spune sigur nimeni, nici măcar un doctor, fără un consult de specialitate. Cât despre medicamente, la fel, nu poţi lua după ureche.

| Bazaibus explică (pentru Necunoscut112):

Controlul il face un medic ginecolog sau orice medic?