| Elena2798 a întrebat:

Bună ziua, aş avea şi eu o întrebare, îmi întârzie menstruația de 3 zile, primul lucru la care m-am gândit este posibilitatea unei sarcini. Eu şi iubitul meu nu ne-am protejat, dar spune că nu şi-a dat drumul. Suntem împreună de un an şi am mai făcut neprotejat până acum şi nu am rămas însărcinată. Vreau să precizez că acum 4 zile în timpul actului sexual am sângerat puțin, iar apoi timp de 2 zile mi-a curs puțin maro, eu m-am gândid si la posibilitatea unei boli, dat fiind că nu sunt la primul partner. Îmi puteți da un răspuns, vă rog frumos?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Primul lucru la care trebuie ar trebui sa te gandesti in mod obligatoriu, se refera la intrebarea daca ai intretinut contacte sexuale neprotejate IN PERIOADA FERTILA a actualului ciclu menstrual. Este determinat atat stiintific cat si medical ca orice femeie poate sa ramana insarcinata NUMAI in cazul in care in vaginul ei ajunge indiferent prin ce modalitate sperma insa numai IN CELE 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE. In restul celorlalte circa 20 de zile ale ciclului menstrual, formarea unei sarcini este aproape imposibila in zilele de dinaintea perioadei fertile si 100% imposibila in zilele de dupa terminarea perioadei fertile. Sper ca aceste informatii sa-ti fie utile/de folos. Multa sanatate!

| Elena2798 explică (pentru corbulalbrosu):

Vă mulțumesc pentru răspuns! Da, am avut contact sexual în perioada fertilă, am mai avut până acum relații intime în această perioadă, nu am rămas însărcinată, el nu îşi dă niciodată drumul, dar poate de data nu a fost atent.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Elena2798):

Intarzierea pornirii menstruatie se poate datora in exact aceeasi masura atat existentei unei sarcini instalate in uter, cat si unor dereglari hormonale de moment, mai mici sau mai mari. Daca menstruatia nu va porni nici in urmatoarele 3-4 zile, atunci incepand cu a 7-a zi de intarziere se poate efectua un test de sarcina al carui rezultat va fi valabil/valid in mod garantat fiindca va avea o acuratete de 98-100% ca si corectitudine. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca in timpul actului sexual erai in perioada fertila, este posibil sa fii gravida.

| Sofer a răspuns:

Daca nu si a dat drumul in tine nu ai ramas gravida. Dar fiind in perioada fertila si daca a lasat putin. e posibil sa fi ramas gravida. Un test de sarcina sa te linistesti.