| Ispas_Luminita_1990 a întrebat:

Bună ziua! Aș vrea să pun și eu câteva întrebări despre inelul NuvaRing... Am citit pe prospect că trebuie introdus în vagin în prima zi de ciclu menstrual... Întrebarea mea este :" dacă am avut menstruația acum o săptămână când pot să îl bag?" vă mulțumesc!

1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Asa cum scrie pe prospect, in prima zi a ciclului menstrual, adica in prima zi a urmatoarei menstruatii avand in vedere ca ai ratat prima zi a acestui ciclu.
Prima zi a ciclului este prima zi a menstruatiei, iar ultima zi a ciclului este ziua anterioara urmatoarei menstruatii.

Nu il introduce in alta zi sperand ca nu ar exista probleme deoarece nu isi va face efectul si poti avea surprize neplacute.

Multa sanatate!