| Calin123456789 a întrebat:

Aseara am avut primul contact sexual neprotejat cu iubita. Contactul sexual neprotejat a durat initial 3-4 minute si apoi am continuat protejat. Am incheiat totul ejaculand in prezervativ. Am fost la baie,m-am usurat,iar peste o ora am avut contact din nou neprotejat, dar de data asta a durat 15-20 de minute si am ejaculat in afara vaginului, sperma neavand contact cu vaginul. Nu am realizat despre ce a fost vorba pana am citit pe net si am aflat ca exista si notinuea de pre-ejaculare care poate contine spermatozoizi. Exista pericolul de a ramane insarcinata de la aceasta pre-ejaculare? Sau din cauza primului contact sexual(chiar daca m-am spalat bine?). Precizez ca ovulatia ii va veni peste 2-3 zile,ceea ce ma sperie si mai tare. Va rog,ajutor, nu stim ce sa facem si suntem foarte speriati.

2 răspunsuri:
| dannys a răspuns:

Stati linistiti ca nu se intampla nimic.Protejati-va mereu mai bine.Acum nu s-a intamplat nimic dar nu se stie pe viitor.

| Violleta2022 a răspuns:

Intotdeauna exista o sansa minima de sarcina, cand faceti sex neprotejat si in prag de ovulatie.
O sa vedeti voi daca ii vine ciclul la sfarsit de luna ori ba.
Poate ar trebui sa stii ca, prezervativul se pune intotdeauna dinainte de a introduce penisul in vagin, pentru a proteja integral de aparitia unei sarcini si de lichidul pre-ejaculator, mai ales cand sunt mai multe partide de sex sau te-ai masturbat in ultimile 12 ore, pentru ca pot ramane spermatoizi pe teava, ne-ejaculati de la partida anterioara, care se scurg involuntar in vaginul fetei, in primele secunde cum este introdus in vagin.