| YouDoNotNeedToKnowMyName a întrebat:

Cu riscul de a parea penibila, simt nevoia sa pun o intrebare. Am 15 ani, sunt virgina si am un ciclu menstrual neregulat, care nu mi-a mai venit de aproximativ 2 luni. Acum o saptamana prietenul meu m-a masturbat, s-a masturbat si el si apoi mi-a introdus din nou degetul lui destul de adanc in vagin, dupa care mi-a facut sex oral. Imi este frica sa nu ma fi inseminat din greseala, avand in vedere ca s-a masturbat si poate s-a murdarit de sperma (desi el spune ca nu s-a terminat), apoi mi-a introdus mie imediat degetul in vagin.
Ce sanse exista sa fi ramas insarcinata, mai ales ca am ciclul neregulat? Poate este o intrebare prosteasca si poate nu sunt suficient de informata din punct de vedere sexual, dar imi este teama, sunt stresata si chiar am nevoie de ajutor. Multumesc celor care ma inteleg.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sanse sa ramai insarcinata cu un deget murdar nu sunt, dar poate fii risc de deflorare a himenului si de infectie vaginala.
Cat despre ciclul neregulat, sexul este indicat sa se faca cu prezervtiv pentru evitarea unei sarcini.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul tau menstrual se poate considera ca fiind Anormal in cazul in care nu s-a produs o menstruatie in ultimele 2 luni. O astfel de intarziere este provocata de o posibila amenoree secundara, adica in cazul in care neinceperea menstruatiei depaseste 2 luni. In cazul tau aparatul reproducator nu functioneaza corect/normal, deci nu se produce OVULATIA deoarece sistemul tau hormonal sufera de una sau mai multe afectiuni endocrinologice. Functionarea defectuoasa a glandei denumita folicul ovarian, responsabila de producerea celor 2 hormonilor feminini estrogen si progesteron care coordoneaza intregul mecanism de reproducere, influenteaza in mod decisiv numarul zilelor fiecarui ciclu menstrual. Functionare defectuoasa a acestor glande endocrine, influenteaza producerea ovulatiei si implicit si momentul producerii menstruatiei. In cazul tau este vorba de niste dereglari hormonale care dezechilibreaza raportul optim dintre cei doi hormoni feminini amintiti si acest lucru determina ca ciclul tau menstrual sa fie unul neregulat, in care imprevizibilitatea este factorul predominant deoarece numarul de zile al fiecarui ciclu menstrual poate sa difere chiar foarte mult intre ele. In cazul ciclurilor menstruale neregulat este considerat ca fiind perfect normal si cel de 21 de zile (cel mai scurt), dar si cel de 35-42 de zile sau unul mai lung cu un numar de zile imposibil de preconizat. Doar in situatia in care menstruatia nu se produce nici dupa trecerea a 3 luni, se poate considera ca este vorba de o amenoree severa care poate fi semnalul afectiunii numite sindromul ovarelor polichistice (SOP), adica o dereglare hormonala mult prea severa in cazul careia NU SE PRODUCE OVULATIA si intro astfel de situatie consultatia ginecologica devine obligatorie. In cazul tau fiindca esti inca la inceputul activitatii menstruale, care in primii 2-3 ani poate fi foarte neregulata nu ar trebui sa-ti faci probleme deosebite, deoarece pana la urma menstruatia isi va face aparitia insa nimeni nu poate prevede/determina momentul exact. Pentru a scapa de efectele nefaste ale stresul continuu care te deranjeaza si/sau necajeste, chiar daca nu ti-ai inceput inca viata sexuala,(dar esti pe punctul de a ti-o incepe) ai putea sa ceri sfaturile unui medic ginecolog, care sa-ti prescrie un tratament de reglare a ciclului menstrual la unul normal de 28 de zile. Probabilitatea de a se forma o sarcina in situatia descrisa este extrem de mica spre imposibila. Insa ar fi indicat sa nu fortezi norocul deoarece in cazul ciclului neregulat fiindca nu se poate estima momentul ovulatiei acesta se poate produce oricand si s-ar putea sa ai parte si de o experienta nedorita, neplacuta. Amenoreea nu este considerata ca fiind o boala insa este o afectiune care necesita tratament hormonal prescris de medicul ginecolog pe baza unei consultatii si a unor analize specifice. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este imposibil sa ramai insarcinata! Insarcinata ramai doar atunci cand tot penisul iti este introdus in vagin, in timpul ejaculari acestuia. Asa ca nu-ti mai face griji!

| ElenaSama a răspuns:

Ciclul menstrual neregulat este ceva normal...mai ales la varsta ta.Cat despre sarcina, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji.Sansele să rămâi însărcinată sunt extrem de mici...chiar imposibile in asemenea cazuri deoarece este nevoie de o cantitate anume de sperma pentru a reusi inseminarea.Totusi,se pot transmite boli cu transmitere sexuală prin orice contact de acest gen.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ElenaSama):

Nu exista o anumita "cantitatea necesara" de sperma pentru a lua nastere o sarcina. Este 'suficienta" o cantitate de sperma de marimea bilutei din capatul acului cu gamalie, fiindca in acea cantitate infima exista cateva zeci de mii poate chiar peste o suta de mii de spermatozoizi. Mai mult decat rasuficienti daca te gandesti ca ovulul este fecundat doar de 1 singur spermatozoid. happy