| anonim_4396 a întrebat:

daca acum 3-4 luni am facut sex neprotejat ce riscuri as avea sa am HIV?
Tipa mi-a zis ca are analizele facute si e sanatoasa.
Dar poti afla dupa 6 luni daca am boala?
Si chiar daca nu i-a iesit hiv, poate avea sa-i apara mai tirziu?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In asemenea situatii folosesti căciuliță. Nu te lua dupa vorbe.

| Violleta2022 a răspuns:

Da-mi voie sa ma indoiesc ca si-ar fi facut ea teste de HIV si de toate bolile cu transmitere sexuala. Ti-a arata vreo hartie?
Toate mint, ca analizele sunt foarte scumpe si nu-si permit.
Ce ma intriga pe mine este faptul ca tu ai facut sex fara protectie, desii esti speriat de HIV. de ce?
Nu-ti permiti 2 lei sa cumperi un prezervativ?
Ma rog, a fost decizia ta!
cand faci 6 luni de la conatctul sexual cu acea persoana, mergi si fa un test de HIV, la un cabinet de analize medicale.
Iar pe viitor, invata sa folosesti prezervativul, ca nu esti in siguranta niciodata, indiferent cu cine faci sex, mai ales cu cele care obisnuiesc sa faca sex fara protectie.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

A fost prima oara, am fost inconstiient trebuie sa sa recunosc.

| Sofer a răspuns:

Poti sa iti faci niste analize pentru linistea ta.

| Goete a răspuns:

In afara de faptul ca poate fi infectata fara sa stie, tu chiar crezi ca o tipa iti va spune vreodata "foloseste prezervativul, ca am gonoree"?
Oricum ingectia cu hiv apare in analize dupa 6 luni daca nu ma insel - timp in care se poate infecta chiar daca analizele sunt bune.
Stai linistit, probabilitatea sa fi infectat cu hiv nu e mare, dar e mult mai mare decat provabilitatea de a castiga pontul cel mare la loterie.
Si in afara de hiv chiar sunt o multime de alte boli de la care poti si muri (sau ramane cu un cuc doar pentru pis) daca nu sunt tratate la timp.
Eu nu as risca pentru o ora de placere

| anonim_4396 explică (pentru Goete):

Chiar are sens ce zici. Da din pacate mi-am asumat si a fost vina mea. Acum viata mea ori va fi distrusa, ori va fi o invatatura de minte si voi fi extrem de atent de acum inainte.

| Goete a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai sa nu uiti asta dupa ce vei scapa de frica, daca totul va fi bine. Sunt multe sanse sa fii ok.

| DarthNiger a răspuns:

De ce nu iti faci tu singur analize sa poti vedea asta? nu trebuie sa ai incredere in ea daca ai indoieli si esti nelinistit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa mai mentionez niste aspecte, nu stiu daca au legatura si daca ma avantajeaza/dezavantajeaza.
1) tipa bause ceva alcool inainte, la fel si eu.
2) simteam ca o are uscata, chiar cam mult.