| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am avut un contact sexual neprotejat in luna Iulie, dar menstruația care urma a venit și a fost una normala, exista șansa ca luna aceasta sa nu-mi vina? Adică ar trebui sa-mi vina zilele astea... și ma panichez ca dacă nu îmi vine? Oare exista vreun risc de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece dupa ultimul contact sexual neprotejat, care a fost intretinut in luna Iulie, s-a produs o sangerare menstruala, si aceasta conform afirmatiei tale s-a desfasurat normal, adica in conditii similare cu menstruatiile anterioare d.p.d.v. al numarului de zile, a cantitatii si a fluxului zilnic de sange eliminat, culoare, aspect, miros, etc, in acel caz in mod sigur ultima menstruatie a reprezentat GARANTIA ferma ca NU s-a format si nici NU s-a instalat vreo sarcina chiar si ipotetica in endometru si din acest motiv tesutul endometrial a fost eliminat si a inceput un NOU CICLU MENSTRUAL. Fiindca nu ai specificat dar se subintelege ca in actualul ciclu menstrual nu ai mai intretinut acte sexuale, reiese ca in mod negresit si acest ciclu se va termina si va incepe o noua sangerare menstruala si odata cu ea un nou ciclu menstrual. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Blueberry8 a răspuns:

Daca ai avut menstruatie normal, in nici un caz nu ai cum sa ramai insarcinata happy.