| Anda1990 a întrebat:

Buna ziua dacă bărbatul are căile reproductive blocate ( dar el ejaculează are sperma ) fertilovit M plus poate apărea o sarcina. Mulțumesc

15 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

In primul rand depinde mult de ce "cai reproductive" vorbim.
Poate fi vorba de tubulii seminiferi din reteaua testiculara, canalele deferente, epididimul...Si nu este chiar acelasi lucru. Poate fi o problema de transport, sau de producere a spermatozoizilor.Aceste probleme se trateaza diferit.

Sperma are in mod normal doua componente: spermatozoizii si plasma spermatica.In mod evident, spermatozoizii reprezinta elementul principal si indispensabil (impreuna cu ovulul feminin) in fertilizare si obtinerea unei sarcini.Plasma spermatica are rolul de lubrifiere, dar este responsabila si de transportarea si protectia spermatozoizilor.

Spermatozoizii sunt produsi in tubulii seminiferi, apoi trec prin canalele deferente, epididim si ajung in uretra prostatica.Aici se amesteca cu plasma spermatica produsa in glandele bulbouretrale, prostata si vezica seminala, apoi, acest amestec numit "sperma" este expulzat/ejaculat prin uretra.

Daca exista un blocaj al tubulilor seminiferi, canalelor deferente, sau a epididimului, atunci spermatozoizii nu mai pot ajunge la nivelul prostatei astfel incat sa se poata amesteca impreuna cu plasma spermatica (daca problema este in tubulii seminiferi atunci poate fi vorba ca din start nu se produc suficienti spermatozoizi). Ejacularea se poate produce in continuare datorita excitarii, dar va consta doar in plasma spermatica, care este sterila.
Acest lucru se intampla, de exemplu si in cazul celor care au facut vasectomie.Au fost taiate canalele deferente, deci intrerupta reteaua prin care ar fi putut calatori spermatozoizii.Astfel nu exista risc de sarcina, cu toate ca exista ejaculare, dar ejacularea consta in plasma spermatica sterila, deci fara spermatozoizi.

Fertilovit este un supliment alimentar ce ajuta la imbunatatirea calitatii spermei prin aportul de micronutrienti, seleniu, zinc etc. Daca lichidul ejaculat de barbat este steril, automat orice supliment alimentar este inutil.Este ca si cum ai inmulti orice numar cu zero.Il poti inmulti la infinit, deoarece tot zero va ramane.
Daca aveti un astfel de diagnostic, inseamna ca ati fost la medic si daca da, atunci vi s-a recomandat o spermograma.Acolo mentioneaza numarul de spermatozoizi, calitatea acestora, viabilitatea, mobilitatea etc. Daca exista un numar mic de spermatozoizi de calitate mai slaba, atunci aceste suplimente ar putea ajuta, insa nu pot face si minuni.Nu este acelasi lucru sa ai 10 milioane de spermazoizi (pe jumatate decat minimul considerat optim) dintre care 60% viabili si cu motilitate buna, sau sa ai doar 1 milion, dintre care 80% morti, imobili, sau cu motilitate redusa.

Daca aveti spermograma, atunci mergeti la medic si intrebati ce variante exista in cazul vostru.Metodele de tratament difera in functie de diagnostic si de rezultatul spermogramei.

| Anda1990 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc ????????

| Anda1990 explică (pentru Floridori):

Da ne-a zis ca spermatozoizi nu merg in direcția care trebuie, este o Nebunie totala

| Floridori a răspuns (pentru Anda1990):

Am inteles.
Deci spermatozoizii au traiectorie devianta.
Ai putea specifica valorile spermogramei?
Daca nu doresti sa o faci aici, imi poti trimite mesaj privat.

| Anda1990 explică (pentru Floridori):

Doar cele încadrate de doctor le pot spune adică cele ieșite prost
Cum ar fi
Concentrație : 13.3%
Nr total de spermatozoizi 26.5 %
Motilitatea totala: 16 %
Progresiva :0%
Spermatozoizi cu forma normala N/A

| Anda1990 explică (pentru Anda1990):

V-as ruga sa răspundeți doar cei care ați trecut prin asta, sau similar sau care aveți o idee despre lucrurile astea, mulțumesc

| Floridori a răspuns (pentru Anda1990):

Ok.Sa ne lamurim, personal nu am trecut printr-o astfel de situatie, ci doar incerc sa ajut prin prisma cunostintelor mele.

Ar fi fost ideal daca aveai toate datele spermogramei, dar incercam sa ne orientam cu ce avem.
In general numarul de spermatozoizi trebuie sa fie egal, sau sa depaseasca volumul de 15%.La prima vedere, un procent de 26% ar parea unul decent si normal.Nu extraordinar, dar ok.
Insa prima problema ce apare este faptul ca numai 16% sunt mobili.Procentul spermatozoizilor viabili/mobili, ar trebui sa fie egal sau sa depaseasca 58% in conditii normale.
Problema si mai mare este ca nici macar unul nu are o miscare progresiva. Miscarea progresiva se refera la deplasarea constanta, rectilinie care este mai mult decat importanta in calatoria spermatozoidului.Ganditi-va ca un organism microscopic, cum este spermatozoidul trebuie sa calatoreasca de la intrarea colului uterin pana in trompe pentru a intalni si fecunda ovulul, asta insemnand o distanta de aproximativ 8-10cm.Nu pare mult, dar in realitate, este o distanta de 2.000 de ori mai mare decat dimemsiunile pe care le are un spermatozoid.Este aproximativ echivalentul unui om care parcurge o distanta de 3, 5km.Sigur, nu este o distanta enorma, insa pentru a o parcurge, trebuie sa mergi inainte, sa progresezi pe acel drum.Ori faptul ca nu exista miscare progresiva, face imposibila atingerea scopului final al acestui drum, adica intalnirea ovulului care asteapta sa fie fecundat la celalalt capat al drumului. Miscarea haotica a spermatozoizilor este echivalentului omului care se invarte in cerc in loc sa parcurga drept cei 3, 5km.In plus, omul nostru este beat crita (ma refer aici la faptul ca mai exista si impedimentul numarului scazut de spermatozoizi mobili). Deja devine evident ca omul din poveste nu va ajunge la finalul drumului intr-un interval de timp determinat.

Daca as fi in locul vostru, as face analize suplimentare (test de aglutinare a spermatozoizilor si un leucoscreen) astfel incat sa fie determinata o cauza a acestei probleme. Faptul ca spunem ca exista un blocaj al cailor reproductive nu este suficient.Trebuie sa stim si ce cauzeaza acest blocaj astfel incat sa gasim si un tratament adecvat, daca acesta exista.Nu este acelasi lucru o epididimita cauzata de o infectie bacteriana, sau o cauzalitate congenitala a disfunctiei tubulilor seminiferi, de exemplu.Prima are tratament, a doua, nu! Este ca si cum eu i-as spune unui pacient ca are o tulburare mintala.Ok, sunt aproape sigura ca stie si el asta.Dar pentru un tratament adecvat, trebuie sa stiu exact ce tulburare are.
Deci as face aceste analize si as cere si opinia altui medic, deoarece opiniile pot fi diferite si pot deschide mai multe optiuni pentru voi.De preferat, medicul sa fie specializat pe probleme ale infertilitatii masculine.
Asta as face eu, asta este, evident si sfatul pe care il dau.Ramane ca voi sa decideti ce este mai bine.

Cat despre suplimentele Fertilovit, este foarte posibil sa nu functioneze, deoarece ele doar ajuta intr-un mic procent sa existe o calitate mai buna a spermei, ori daca luam acei cativa spermatozoizi in totalitate haotici si le dam o cantitate infima de vitamine, nu vad unde ar putea fi progresul.

| Anda1990 explică (pentru Floridori):

Am mai multe hârtii cu analize el a făcut toate aceste teste la Sanador ceea ce ți-am trimis este doar ceea ce era încadrat a zis ca bacterie nu are acestea au fost in chenar adică nu au fost ieșite bine as vrea totuși sa meargă și la un specialist (urolog )
Totuși cred in tratamente
Doctora ginecolog mi-a zis despre FIV și as vrea ca asta sa fie ultima optiune, ne-a zis totodata ca au fost cazuri mai grave și tot s-a întâmplat minunea ❤️
Mulțumesc pentru ajutor?

| Floridori a răspuns (pentru Anda1990):

In cazul acesta, sper sa puteti gasi optiunea cea mai buna, mai ales daca veti consulta si un urolog si sa aveti parte in curand de sarcina pe care se pare ca o doriti atat de mult happy Fie ca va fi pe cale naturala sau FIV, important este sa reusiti.

Multa sanatate si mult succes!

| Anda1990 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc din suflet, doamne ajuta?

| Anda1990 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc din suflet, doamne ajuta

| Crackman a răspuns:

Dacă are căile oprite este clar ca nu o sa facă nimic... Indiferent ce ia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună, Anda!

Dacă băiatul a făcut vasectomie recent, efectele vasectomiei nu sunt imediate, ele apar dupa 8 pana la 12 saptamani, deci va trebui sa utilizeze o metoda contraceptiva complementara cateva luni dupa procedura

Iar dacă căile reproductive sunt blocate asta nu influențează sperma să existe

Mult succes!

| Anda1990 explică (pentru anonim_4396):

Nu, nu a făcut așa ceva

| Radandam a răspuns:

Unde ii place sa finalizeze?