| Mariamma1 a întrebat:

De curând am luat anticoncepționalele Karissa și a trebuit sa iau pauza in săptămână în care îmi vine ciclul însă nu mi-a venit ( întârziere 2 zile). Oare sa mă îngrijorez?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In pauza de 7 zile, care urmeaza dupa administrarea in totalitate a celor 21 de pastile AC, urmeaza sa se produca menstruatia care de obicei/de regula incepe in a 2 sau a 3 zi de paza, insa este posibil sa inceapa si in oricare zi a 4-a, a 5-a, cam pana in a 6-a zi. In concluzie nu este vorba de nicio intarziere si nici nu ar trebui sa te ingrijorezi fiindca chiar daca sangerarea menstruala va fi atipica sau foarte diferita de cele cu care ai fost obisnuit, atat ca numar de zile de manifestare cat si d.p.d.v. al cantitatii si fluxului zilnic de sange eliminat menstruatia va fi de fapt noua forma de desfasurare/producere a menstruatiilor urmatoare. Dupa folosirea a mai multe folii/blistere cu pastile AC este posbil ca menstruatia sa se reduca la eliminarea a doar cateva picaturi de sange sau chiar aproape sa nici nu mai curga nimic. Indiferent de ziua in care va porni si de modul in care se va desfasura menstruatia, prima pastila de pe urmatoarea folie/blister se va administra incepand cu ziua urmatoare pauzei de 7 zile, adica cum ar veni incepand cu a 8-a zi, chiar daca sangerarea s-a terminat mai inainte cu cateva zile, sau este inca in curs de desfasurare. Multa sanatate!