| ioanalexandra345 a întrebat:

Din ce cauza pot aparea intarzierea de menstruatie mai mult de 10 zile?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intarzierierea pornirii menstruatiei pe o perioada mai lunga de 14 zile se datoreaza asa numitei amenoreei secundare si apare pe fondul functionarii incorecte a glandelor endocrine. Insa in cazul in care ovarele sunt afectate de asa numitul sindrom al ovarelor chistice/polichistice (SOPC) acestea nu mai reusesc sa maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp precis stabilit si din acest motiv ciclul devine NEREGULAT cu lungimi imposibil de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi factorul de IMPREDICTIBILITATE, privind atat momentul de incepere a menstruatiei cat si imposibilitatea de anticipare a lungimii ciclului menstrual, fiindca NU exista un reper fix fata de care sa se poata calcula si determina atat ziua de ovulatie cat si zilele perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. Fiindca o caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, suprarenale, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie bine stabilita si echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile cu urmari imposibil de anticipat, prin producerea unor menstruatii probabil atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, dar mai ales imposibil de a fi determinata data exacta de incepere a urmatorului ciclu. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical. Se incepe prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa regleze ciclul menstrual. In caz contrar fata/femeia afectata se va confrunta toata viata cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa de regula va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale (AC) o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| EmanuelKant a răspuns:

Din cauza ca nu ti-a venit.

| ioanalexandra345 explică (pentru EmanuelKant):

Esti foarte amuzant. De ce mai accesezi acest site? Pentru caterinca?

| EmanuelKant a răspuns (pentru ioanalexandra345):

Da.Multumesc pentru apreciere.

| ioanalexandra345 explică (pentru EmanuelKant):

Ocupi loc degeaba pe site-ul asta! Bafta.

| EmanuelKant a răspuns (pentru ioanalexandra345):

Pup si iubi.

| Raffaela a răspuns:

Pot exista dereglari hormonale sau primele dati menstruatia nu are un ciclu stabil. Deci durează pana la 2 sau 3 ani sa ti se stabilizeze. In alte cazuri poti face un test de sarcina daca crezi ca ai putea fi insarcinata. Sper ca te-am ajutat dar, daca nu îti revine in maxim 2 luni cred ca ar fi bine sa mergi la medic.