| iuliana70 a întrebat:

dupa cate zile se poate face un ecograf ca sa vezi daca esti insarcinata?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Dupa 4-5 saptamani de la fecundarea ovulului.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sarcina se poate constata la 3-5 săptămâni ( prin test de sarcină pe bază de urină, test de sânge HCG sau ecografie )!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.synevo.ro/hcg-total/

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Prezenta fatului in uter se poate constata in momentul in care dimensiunea acestuia este suficient de mare, adica in momentul in care acesta are 5-6 saptamani.Pentru a-ti da seama daca esti sau nu insarcinata se foloseste testul de sarcina.Acesta se poate efectua folosind urina sau printr-o analiza de sange facuta in cadrul unui laborator de analize medicale. Dupa trecerea a minim 21 de zile de la data sexului sau ziua ovulatiei se poate face testul clasic pe baza primei urine din ziua respectiva.In cazul in care ai posibilitatea sa ti se efectueze o analiza de sange aceasta se poate face dupa 10 zile de la data sexului fiind cea mai precisa metoda de testare.

| Alcyon a răspuns:

Cred ca cel mai simplu mod e sa-ti faci testul de sarcina. La ecograf, se vede abia dupa mai bine de o luna.

| iuliana70 explică (pentru Alcyon):

Am facut un test si a iesit negativ iar menstruatia nu mi-a venit inca

| corbulalbrosu a răspuns (pentru iuliana70):

Rezultatul testului nu este valabil deoarece s-a facut mult prea repede. Testul pe baza urinei se poate face cel mai repede dupa 7 zile de intarziere a manstruatiei