| anonim_4396 a întrebat:

Este a doua luna de cand iau anticonceptionale la recomandarea medicului ginecolog. Le iau zilnic la ora 13:00 doar ca pe data de 19.01. (joi), am luat pastila la ora 21. Ieri am avut o secretie maronie iar astazi se pare ca sangerez. Pe prospect scrie sa continui sa le iau pana termin folia ( de joi si pana termin folia ar fi 10 pastilute). Acea sangerare este normala sau se datoreaza faptului ca am luat pastila mai tarziu? Orice raspuns mi-ar fi de mare ajutor! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In timpul administrarii pastilelor AC se pot produce sangerari slabe, nesemnificative care sunt considerate ca fiind efecte adverse posibile fiind uneori asociate cu dureri de sani, alteori cu greata sau dureri de cap/cefalee, etc. Aceste manifestari si efecte nu sunt nici semne ale unei afectiuni si nici de sarcina, ele dispar de la sine deoarece de regula se manifesta numai in primele doua-trei luni de utilizare. In concluzie nu trebuie sa intri in panica, continua administrarea pastilelor, dar ar fi indicat sa nu mai provoci astfel de schimbari bruste si importante in administrarea lor. Pe cat este posibil trebuie sa fie administrate zilnic la aceeasi ora, pentru a obisnui organismul cu hormonii si pentru a determina ca astfel de sangerari neregulate sa apara mai rar si de asemenea pentru a inlatura orice risc de sarcina. Deci cauza sangerarii care ti-a aparut se poate datora atat schimbarii bruste in administrarea pastilelor cat si fiindca asa ceva se poate produce in primele 2-3 uneori chiar 4 luni de folosire a acestei metode de protectie sau de tratament. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| xCeline a răspuns:

Daca anticonceptionalele le iei la indrumarea medicului ginecolog de ce nu ii dai un telefon sa-l intrebi despre treaba asta? Ai avea un raspuns sigur, nu presupuneri de ale noastre.

| xutza a răspuns (pentru xCeline):

Vreau doar sa stiu daca i s-a mai intamplat cuiva asta si cum a procedat. se spune ca in primele luni de administrare mai apar sangerari spontane.