| Lizza2001 a întrebat:

Bună ziua, eu folosesc mediana contraceptiv... am fost plecata de acasa si nu aveam cutia cu ele la mine cand mi-a venit ciclu, am luat a 4 zi de menstruatie iar dupa am facut sex neprotejat cu sotul meu. Oare aș fi putut să rămân insarcinata?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu crezi ca medicamentele sunt bomboane? Le i ei cand vrei tu? Normal ca poti ramîne însărcinată.

| Violleta2022 a răspuns:

Orice este posibil, atata vreme cat ai avut anticonceptionalele intrerupte pentru cateva zile.
Dar unde-i problema?
Esti maritata doar, asadar, toata lumea se asteapta va vada un copilas la un moment dat!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca tu esti in situatia in care folosesti deja pastila AC ca mijloc de protectie de mai mult timp, ar fi trebuit sa stii ca prima pastila AC activa de pe urmatorul blister/folie in cazul anticonceptionalelor Midiana zilnic, (21 pastile active + 7 pastile placebo) se folosesc fara nicio zi pauza intre ele. Fiindca NU ai avut pastilele AC la indemana si din acest motiv a aparut pauza de 4 zile intarziere, ai ajuns exact in situatia in care ar fi trebuit ca pe perioada primelor 7 zile sa fie folosita si o a 2-a metoda de protectie suplimentara (prezervativul), fiindca intr-o astfel de situatie EXISTA posibilitatea de a se forma o sarcina in cazul in care sperma este ejaculata in vagin in primele 7 zile, deoarece protectia contraceptiva totala 100% eficienta, reapare si se reinstaleaza incepand din a 8-a zi de folosire a pastilelor AC. Multa sanatate!

| andreimugurel a răspuns:

Nu e bine