| Mihaela6172 a întrebat:

Bună ziua, iau anticoncepționale artizia, le iau seara la 9, dacă fac cu câteva ore înainte sex neprotejat au efect?

14 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Hei! Nu ești total protejată dacă încă ești în primele 7 zile de când ai început să iei pilulele contraceptive.

Dacă le iei de mai mult timp, totul e ok. Poți face sex în orice perioadă a zilei. Un detaliu foarte important și mai puțin cunoscut este că pilula trebuie luată la aceeași oră în fiecare zi pentru a-ți oferi o protecție cât mai mare. Dacă ai o iei la 14:00, mâine la 19:00 și poimâine la 22:00, riști foarte mult să te alegi cu o sarcină.

Altfel, dacă o iei zilnic la aceeași oră, contactul sexual poate avea loc absolut oricând. Efectul lor este îndelungat, nu doar pentru două ore după ce le iei.

| Mihaela6172 explică (pentru AnotherGirl):

Le iau de 2 luni, luna aceasta am 11 zile de când le iau, de pe data de 29 iulie

| AnotherGirl a răspuns (pentru Mihaela6172):

Atunci totul e ok, ești protejată. Poți face sex în orice zi și la orice oră dorești.

| Mihaela6172 explică (pentru AnotherGirl):

Fără prezervativ nu am făcut, le iau doar pentru chist și după mă opresc dacă zice medicul ca a dispărut chistul

| AnotherGirl a răspuns (pentru Mihaela6172):

Chiar daca le iei pentru chisturi, ele tot te protejează. Cantitățile mari de hormoni din pilulele contraceptive îți păcălesc organismul că ești însărcinată. Crezând că ești însărcinată, ovarele tale nu mai eliberează niciun ovul, spermatozoizii nu au ce fecunda și, implicit, nu ai cum să rămâi însărcinată. Deci poți face sex și fără prezervativ și nu vei rămâne însărcinată. Pe de altă parte, dacă folosești prezervativul pentru a te proteja de bolile cu transmitere sexuală, continuă să-l folosești. Dacă știi că partenerul nu are nimic și relația e stabilă, pilula e suficientă pentru a evita o sarcină, atâta timp cât o iei.

| Mihaela6172 explică (pentru AnotherGirl):

Am înțeles, mulțumesc, am și reacții adverse de la ele. Daca le opresc si le reiau, dupa e posibil risc de sarcina?

| AnotherGirl a răspuns (pentru Mihaela6172):

Dacă faci pauză, da. Chiar și o singură pastilă dacă nu ai luat și pe restul le-ai luat normal, 7 zile nu mai ai același nivel de protecție și e indicat să folosești prezervativul.

Dacă ai reacții adverse de la ele vorbește cu medicul care ți le-a prescris și ți le poate schimba.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum iei deja de 3 luni pastile anticonceptionale, esti protejata la sex, dar nu si la boli cu transmitere sexuala.
Recomand folosirea prezervativului!

| Mihaela6172 explică (pentru Violleta2022):

Da, mulțumesc, fără prezervativ am observat ca nu aluneca

| Crackman a răspuns:

Pastilele isi fac efectul daca le iei pentru o perioada exista efectul, de la stopare dupa cateva zile redevii la normal.

| Mihaela6172 explică (pentru Crackman):

Le iau 3 luni pentru chist

| gogugogugogu a răspuns:

Da.

| Mihaela6172 explică (pentru gogugogugogu):

Se poate rămâne și însărcinată?

| gogugogugogu a răspuns (pentru Mihaela6172):

Nu. Raspunsul e valabil daca nu esti la prima pastila din primul blister, esti protejata daca deja iei pastila zilnic la ora fixa.