| kimberly190 a întrebat:

iau antipshotice de 5 ani jumate, acum am 19 ani si nu simt dorinta sexuala.Le iau si acum iau zalasta-olanzapina venlafaxina si orfiril eu asa stiu ca trebuie sa-ti ceara corpul si eu nu simt asta, cred ca nu mai sunt virgina, cred ca nu simt dorinta asta pentru antipsh pe care le iau am citit ca blocheaza mult functia sexuala si hormonii. Am incercat sa iau ceva capsule prorino pentru cresterea libidoului dar nu au avut nici un efect. Imi poate spune cineva de ce? Acum vreau sa incerc ceva tratament pentru frigiditate, intr-un flacon sunt 100 capsule, tratamentul e de 4-5 luni. Stie cineva sa-mi spuna daca asta va avea efect sau nu daca le iau 5 luni?

12 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Hey, efectul asta e relativ normal la majoritatea medicamentelor antipsihotice pentru ca in functie de afectiune de multi ori actioneaza inasa fel incat sa calmeze organismul.

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu psihiatrul care ti le-a prescris si sa ii spui de acest efect advers, poate te poate ajuta cu scaderea dozei sau schimarea tratamentului.

| kimberly190 explică (pentru RoCkKiD):

Da dar oarede ce nu au avut efect stimulentele care le-am luat

| RoCkKiD a răspuns (pentru kimberly190):

In principiu pentru ca nu exista viagra pentru femei, dar medicul tau psihiatru iti va putea da mai multe detalii.

| mihai69 a răspuns:

Tu mai ai cumva și un alt cont pe TPU?
În fine - ideea e clară: indiferent dacă mai ai și alt cont, anti PSI au efecte clare de scădere spre eliminare totală a libidoului.
Și nu doar asta, dar chiar și dacă încerci să te masturbezi sau să ai un contact sexual, o faci cam degeaba. Orgasmul nu vine deloc sau extrem, extrem de greu.

| Donsavas a răspuns:

Olanzapina si orifiril sunt cele care te deregleaza hormonal.

| Goete a răspuns:

Antipsihotice de la 5 ani jumate? Ce medico batuti in cap, sa droghezi atata timp un copil.
Industria farmaceutica... Asa au un client pe viata!

| kimberly190 explică (pentru Goete):

De 5 ani nu de la 5 ani jumate

| Goete a răspuns (pentru kimberly190):

Se cede, ca nu mai ti kinte nici ce ai scris.
Citez:
"Buna ziua, iau antipshotice de 5 ani jumate, acum am 19 ani"

| doctorandus a răspuns (pentru Goete):

Amice, schizofrenia nu se vindeca, dar psihozele pot fi oprite. D-aia trebuie sa ia medicamente, ca sa nu-si omoare parintii pe motiv ca au fost substituiti cu reptilieni.

| Goete a răspuns (pentru doctorandus):

Nu cred ca poti pune diagnosticul asta unui copil de 5.ani... atunci si fratele meune schizofren, la cata imaginatie are si cum povesteste lucrurile.
Dar stiu ca Industria Farmaceutoca castiga bani grei si medicina de cele mai kulte ori aneluoreaza simptomele in loc sa vindece boala si un medicament de multe ori face mai rau decat bine cu efectele sale secundare.
Un copil de 5 ani poate ajunge la un punct in care nu distinge fantezia de realitate, eventual - in cazul in care nu te ocupi de el. Asta e ideea mea de care sunt convins.

| mihai69 a răspuns (pentru Goete):

Păi dacă citezi, de ce nu și *CITEȘTI*?!? acolo scrie clar: „iau antipshotice de 5 ani jumate" și NU
„iau antipshotice de [LA] 5 ani jumate"! de ce nu ești mai atent?!?

| farazaharsweet a răspuns:

De cand te f... so fi saturat si piz. de atata p...